۲۶ تیر ۱۳۹۸

تیم کوک مدیرعامل اپل افزایش قیمت آیفون را دلیل اصلی کاهش فروش آن می‌داند

تیم کوک مدیرعامل اپل افزایش قیمت آیفون را دلیل اصلی کاهش فروش آن می‌داند

اپل امروز اولین گزارش مالی فصلی خود را منتشر کرده است. طبق این گزارش درآمد فروش آیفون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است. تیم کوک مدیرعامل اپل افزایش قیمت آیفون را یکی از عوامل تأثیرگذار در کاهش فروش گوشی‌های خود می‌داند. با این‌حال کوک اعتقاد دارد تأثیر قیمت بالا در کشورهای درحال توسعه بیشتر است.

با وجود این‌که امسال آیفون XS با قیمت ۹۹۹ دلاری مشابه آیفون X سال گذشته عرضه شد اما آیفون پرچم‌دار یعنی XS پلاس ۱۰۰ دلار گران‌تر بود. همچنین آیفون ارزان‌تر یعنی آیفون XR نیز با قیمت ۷۵۰ دلاری خود باز هم گوشی گران‌قیمتی محسوب می‌شود. به این ترتیب شکی نیست که میانگین قیمت آیفون نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است. با این‌که این قیمت‌ها در آمریکا تأثیر منفی چندانی روی فروش نداشته است اما به دلیل نرخ برابری ارز قدرت خرید مردم بسیاری از کشورها کمتر شده و فروش آیفون را به‌خصوص در کشورهای درحال توسعه کاهش داده است.

همچنین یک عامل مهم دیگر آیفون‌های قراردادی است. به‌طور مثال در کشور ژاپن چند سال پیش کاربران می‌توانستند آیفون ۶اس را با قیمت ۲۰۰ دلار (پیش‌پرداخت) خریداری کرده و باقی را به شکل اقساط ماهانه اپراتوری پرداخت کنند؛ این درحالیست که حالا چنین گزینه‌ای پیش روی خریداران بسیاری از کشورها نیست و آن‌ها باید قیمت کامل گوشی را یک‌جا پرداخت کنند.

اپل به همین دلیل تصمیم گرفته در قیمت‌گذاری خود در کشورهای با تلاطم ارزی تجدید نظر کند که قدرت خرید علاقمندان به محصولات اپل در این کشورها افزایش پیدا کند. لازم به ذکر نیست که به دلیل عدم فعالیت رسمی اپل در ایران چنین فرصتی نصیب کاربران ایرانی نخواهد شد.

با وجود فروش نه‌چندان عالی آیفون در دنیا، اپل می‌گوید در حال حاضر ۱.۴ میلیارد دستگاه اپلی فعال در دنیا وجود دارد. این دستگاه‌ها شامل آیفون، مک، آی‌پد، آی‌پاد، اپل تی‌وی و اپل واچ می شود. اپل ابتدا در سال ۲۰۱۶ از مرز یک میلیارد دستگاه فعال عبور کرده بود و سپس سال گذشته به تعداد ۱.۳ میلیارد و حالا هم ۱.۴ میلیارد رسیده است. در مقایسه، گوگل سال ۲۰۱۷ از فعالیت ۲ میلیارد دستگاه اندرویدی خبر داده بود.

ارسال نظر