۴ تیر ۱۳۹۸

پس لرزه‌های کاهش فروش آیفون این بار در تایوان

پس لرزه‌های کاهش فروش آیفون این بار در تایوان

آن‌طور که از گزارش‌ها بر می‌آید، تقاضای پایین برای آیفون‌های ۲۰۱۸ نه تنها باعث لطمه خوردن اپل و شرکای این کمپانی شده، بلکه اقتصاد برخی کشورها را هم تحت تأثیر قرار داده است.

تایوان یکی از این نمونه‌ها است که بخش عمده‌ای از اقتصاد آن به همکاری کمپانی‌های محلی با اپل وابسته است. ظاهراً فروش ضعیف گوشی‌های آیفون و اقداماتی که اپل برای کنترل خسارت در پیش گرفته است، نه تنها تأمین کننده‌های تایوانی قطعات مورد استفاده در ساخت گوشی‌های اپل، بلکه اقتصاد محلی را هم تحت تأثیر قرار داده است.

اپل در پاسخ به تقاضای پایین برای آیفون‌های ۲۰۱۸ از تولید این مدل‌ها کاسته است که همین می‌تواند درآمد تایوان در سال ۲۰۱۹ را به شدت کاهش دهد. مطمئناً عوامل بیشتری چون جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده و نوسان بهای نفت نیز بر درآمد تایوان تأثیر گذار هستند. اخیراً اپل تصمیم گرفته با هدف تنظیم تولید با تقاضا بازاری، از تولید آیفون‌های ۲۰۱۸ خود بکاهد و تأمین کنندگان معتقد هستند کاهش فروش این گوشی‌ها می‌تواند در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه یابد.

در آن سو جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، می‌گوید کاهش فروش آیفون‌های اپل ناشی از کاهش تقاضا در بازار چین است. به گفته این مقام آمریکایی کُند شدن رشد اقتصادی چین باعث کاهش فروش بسیاری از محصولات مصرفی شده است.

در طرف دیگر تیم کوک، مدیر عامل اپل، مدعی شد جنگ تجاری میان آمریکا و چین باعث کاهش فروش گوشی‌های آیفون در فصل گذشته است. همچنین تیم کوک می‌گوید تخفیف این کمپانی در تعویض باتری گوشی‌های قدیمی‌تر باعث شده بسیاری ارتقای گوشی خود را به تعویق بیندازند که یکبار دیگر باعث کاهش فروش آیفون‌های جدید شده است.

هرچند اپل کاهش فروش گوشی‌های آیفون را به شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر دنیا نسبت می‌دهد، اما بسیاری از صاحب نظرها افزایش قیمت و کاهش نوآوری را عامل اصلی تنزل فروش گوشی‌های این کمپانی آمریکایی می‌دانند.

ارسال نظر