چگونه فایل ها و پوشه های مخفی را در macOS ببینیم؟!

0 84

اگرچه macOS به کاربران این اجازه را می دهد تا اکثر فایل ها قابل مشاهده باشند، اما همه فایل ها در Finder به سرعت قابل دسترسی نیستند. برای جلوگیری از حذف و تغییرات ناخواسته، بعضی از آن ها پنهان شده اند.

تیم ایران اپل در نظر دارد نحوه دسترسی به این گونه فایل ها را به شما آموزش دهد.

سیستم عامل ها معمولا با یک قابلیت پنهان سازی فایل ساخته شده اند و macOS نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از فایل ها یا پوشه ها در سراسر سیستم عامل مک پنهان شده اند؛ با این هدف که مانع آن شوند تا کاربران کنجکاوبه اشتباه یک پوشه مهم را حذف کنند و یا مانع تغییر یک فایل ضروری شوند که می تواند باعث مشکلات عمده در macOS شود.

همه فایل های پنهان شده توسط macOS هم خطرناک نیستند. مثلا اپلیکیشن ها نیز برای کمک به حفظ کار کاربر از این ویژگی استفاده می کنند؛ به عنوان مثال، یک پردازشگر کلمه می تواند نسخه موقت یک فایل که در حال استفاده است را ایجاد کند یا یک فایل را ایجاد کند تا مشخص کند یک فایل دیگر، در حالی که در جای دیگری استفاده می شود در پوشه ای نیازمند محافظت از سایر فعالیتها است.

برای ماجراجویان امکان دسترسی به فایل ها و پوشه های پنهان وجود دارد، اما این فرآیند بسته به سیستم عامل و این که بخواهید دسترسی دائمی به فایل های مذکور داشته باشید یا نه متفاوت خواهد بود.

Keyboard Shortcuts

کمپانی اپل یک راه آسان به منظور مشاهده فایل ها برای کسانی که از macOS Sierra و نسخه های جدید تر آن استفاده می کنند، پیشنهاد می کند.

Finder را باز کنید؛ به سمت پوشه ای که مد نظر شماست بروید و سه کلید ترکیبی Command-Shift-. (کلید نقطه) را فشار دهید تا بتوانید بین دو حالت تغییر وضعیت دهید.

Terminal

این روش برای نسخه های قدیمی تر از Sierra در نظر گرفته شده است اما در Sierra و نسخه های بالاتر نیز جواب می دهد.

Teriminal را باز کنید؛ برای پیدا کردن آن ابتدا Finder را باز کنید؛ سپس applications را انتخاب کنید و در نهایت پوشه Utilities را انتخاب کنید.

متن زیر را در Terminal وارد کنید و کلید Enter را بزنید.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles true; killall Finder

این متن دو کار را انجام می دهد:

  1. قسمت اول متن قبل از True تنظیمات داخلی macOS را تغییر می دهد تا به صورت خودکار همه فایل ها را نمایش دهد.
  2. قسمت دوم “killall Finder” به طور موثر Finder را Restart می کند و صفحه نمایش شما را Refresh می کند تا فایل های پنهان را آشکار سازد.

اگر می خواهید تنظیمات را به حالت قبلی برگردانید، Terminal را باز کنید و همان متن را وارد کنید اما به جای واژه True واژه False را درج کنید و سپس کلید Enter را بزنید.

 defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles false; killall Finder

جمع بندی

فایل ها و پوشه ها معمولا به یک دلیل موجه پنهان هستند؛ و دلیل اصلی آن، جلوگیری از مداخله اتفاقی در سیستم عامل و اپلیکیشن ها است که می تواند فاجعه آمیز باشد. به طور کلی بهتر است این فایل ها را به حال خود بگذارید مگر اینکه دلیل قانع کننده ای برای دسترسی به آنها داشته باشید.

اگر احساس می کنید بدون هیچ دلیل مفیدی، نیاز به مداخله در این فایل های پنهان دارید، توصیه می شود از انجام چنین کاری در هر سیستمی که وجودش برای شما حیاتی است اجتناب کنید و پیش از آن برای احتیاط و از دست ندادن احتمالی هرگونه اطلاعات، Backup بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

جهت خرید لوازم جانبی اپل می توانید از فروشگاه ایران اپل بازدید نمایید. رد کردن