آیفون X خرید هوشمندانه ای نیست!

0 580

درست است که آیفون X یکی از هیجان انگیزترین دیوایس های کمپانی اپل است و خیلی ها آرزوی داشتن آن را دارند اما قبل از هرگونه تصمیم گیری این پست را مطالعه کنید. آیفون X خرید هوشمندانه ای نیست؛ و ما در این پست قصد داریم دلایل این موضوع را برای شما تشریح کنیم.

با ما باشید…

آیفون X یک محصول ویژه است. جالب است بدانید که حرف X در زبان یونانی عدد ۱۰ را نشان می‌دهد و به همین دلیل بود که اپل آیفون X را با نام آیفون ۱۰ هم خطاب کرد.

این محصول نه تنها ویژگی های منحصر به فردی را نسبت به سری آیفون های پیشین اپل ارائه می‌کند، بلکه شامل ویژگی هایی هم می‌شود که برای اولین بار در صنعت موبایل شاهد بکارگیری آن ها هستیم.

۱- قیمت نجومی آیفون X

اپل آیفون ۱۰ یا X را در دو نسخه مختلف با حافظه های ۶۴ و ۲۵۶ گیگابایتی روانه بازارکرد. قبول داریم که آیفون X محصول فوق العاده منحصر به فردی است، اما با این حال تقبل قیمتی که این گوشی دارد کمی عجیب به نظر می‌رسد!

نسخه ۶۴ گیگابایتی این محصول ۹۹۹ دلار قیمت دارد که در کشور ما و با توجه به ارزش بالای پول ما (!!!) اکنون چیزی در حدود ۱۲ میلیون آب میخورد! و نسخه مجهز به حافظه ۲۵۶ گیگابایتی آن هم ۱۱۴۹ دلار قیمت دارد و معادل چیزی در حدود ۱۳،۱۴ میلیون در کشور ما!!

که بدلیل نوسانات ارز این قیمت دچار فراز و نشیب بسیار می شود.

(قیمت روز دیوایس های اپلی)

۲- زائده بالای صفحه نمایش آیفون X

اپل سعی کرد که صفحه نمایش آیفون X را بدون حاشیه طراحی کند و در این راستا موفق هم بود. مشکلی که در طراحی نمایشگر بدون حاشیه آیفون X وجود دارد و بسیاری از کاربران از آن انتقاد می‌کنند، مربوط به زائده بالای نمایشگر می‌شود که کمی عجیب و غیر هماهنگ با ساختار دستگاه به نظر می‌رسد.

۳- حذف کامل اسکنر انگشت

پیش از خرید آیفون X در نظر داشته باشید که دستگاه اسکنر انگشت ندارد! البته اپل قابلیت Face ID را جایگزین اسکنر انگشت کرده و این مسئله حتی با وجود باگ هایی که در کنفرانس اپل دیدیم قابل تقدیر است! اما شاید بهتر بود اپل همچنین به شیوه خاصی اسکنر انگشت را هم در آیفون X ارائه می‌کرد. به دلیل حذف اسکنر انگشت و جایگزین شدن آن با قابلیت Face ID شما همیشه مجبور هستید تا برای آنلاک کردن آیفون خود آن را جلوی صورتتان بگیرید. مطمئن باشید که این مسئله می‌تواند آزاردهنده باشد.

۴- حافظه ذخیره سازی محدود در نسخه پایه و عدم پشتیبانی از حافظه جانبی

به نظر ما با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین نقاط قوت آیفون X مربوط به دوربین آن می‌شود و مطمئنا کاربران زیادی دائما از دوربین دستگاه برای عکسبرداری و ضبط ویدیو استفاده خواهند کرد، حافظه ۶۴ گیگابایتی برای آیفون X بسیار ناچیز و کاربران این محصول خیلی سریع با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات مواجه می‌شوند. در نظر داشته باشید که بکارگیری سرویس ذخیره سازی ابری آیکلود هم برای ما محدودیت هایی دارد که اکثر اوقات ترجیح می‌دهیم از آن استفاده نکنیم.

پس احتمالا بعد از خرید آیفون X مجهز به حافظه داخلی ۶۴ گیگابایتی با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات مواجه می‌شوید و از آنجایی که دستگاه از اتصال حافظه جانبی پشتیبانی نمی‌کند، این مسئله برایتان بیش از پیش آزاردهنده خواهد شد. البته مطمئنا اگر زیاد اهل ضبط فیلم و عکس نباشید، ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات آیفون X برایتان کافی خواهد بود.

شاید پیش خودتان بگویید که برای رفع این مشکل می‌توانیم نسخه ۲۵۶ گیگابایتی آیفون X را بخریم! خب این پاسخ صحیح است اما باید بدانید که شما فقط برای در اختیار داشتن این مقدار حافظه باید هزینه مضاعفی برابر با ۱۵۰ دلار (در حدود۶۰۰،۰۰۰ تومان) را پرداخت کنید. آیا پرداخت این مبلغ فقط برای در اختیار داشتن حافظه ۲۵۶ گیگابایتی در آیفون X مقرون به صرفه است؟!?

۵- ماکسیمم روشنایی کم صفحه نمایش آیفون X

یکی دیگر از مسائلی که باید پیش از تصمیم گیری قطعی مبنی بر خرید آیفون X به آن توجه کنید، مربوط به روشنایی صفحه نمایش آیفون X یا آیفون ۱۰ می‌شود. متاسفانه طبق بررسی ها، صفحه نمایش آیفون X ماکسیمم روشنایی در حدود ۶۲۵ نیت را ارائه می‌کند. نمی‌توانیم بگوییم که این مقدار روشنایی ضعیف است، اما در مقایسه با سایر گوشی های دیگر چندان عالی به نظر نمی‌رسد.

بنابراین پیش از خرید آیفون X به این مسئله هم توجه کنید که استفاده از این دستگاه در شرایطی که تحت تابش نور مستقیم خورشید قرار داشته باشید ممکن است کیفیتی مشابه با کیفیت گوشی مثل گلکسی نوت ۸ را نداشته باشد.

۶- بهره‌مندی از استاندارد IP67

مسلما هر کسی با پرداخت هزینه ای در حدود ۹۹۹ الی ۱۱۴۹ دلار برای خرید یک گوشی تمایل دارید که گوشی او از هر نظر نسبت به سایر محصولات موجود در بازار برتری داشته باشد. متاسفانه این مسئله در رابطه با آیفون X صادق نیست. آیفون X از استاندارد ضد آب IP67 بهره می‌برد و به استاندارد ضد آب IP68 مجهز نیست. این موضوع مطمئنا می‌تواند آزاردهنده باشد.

شاید اگر اپل این گوشی را به استاندارد IP68 مجهز می‌کرد، جلوه‌ای باشکوه‌تر برای دستگاه به ارمغان آورده می‌شد و خرید آیفون X به عنوان یک گوشی برتر کمی معقولانه‌تر به نظر می‌آمد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ