۲۶ تیر ۱۳۹۸

لو رفتن سلاح سایبری امارات متحده عربی برای هک آیفون در سال ۲۰۱۶

لو رفتن سلاح سایبری امارات متحده عربی برای هک آیفون در سال ۲۰۱۶

بر اساس منابع خبری خبرگزاری رویترز ظاهراً امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۶ با کمک تیم کارشناسان اطلاعات دولتی ایالات متحده امریکا؛ ابزار قدرتمندی برای هک آیفون به نام Karma را در اختیار داشته و از آن برای دستیابی به اطلاعات آیفون رهبران و دیپلمات‌های مخالف دولت خود استفاده کرده است.

یکی از کارکنان سابق تیم کارشناسان اطلاعات دولتی ایالات متحده امریکا فاش ساخته که این بدافزار قدرتمند در سال ۲۰۱۶ برای هک آیفون در اختیار امارات متحده عربی قرار داده شده بود. این اولین بار است که گزارشی مبنی بر وجود همچین ابزاری منتشر می‌شود. بر اساس این گزارش Karma می‌تواند بصورت از راه دور با کمک یک ایمیل یا پیام کوتاه فعال شده و کنترل آیفون قربانی را به دست بگیرد.

در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این ابزار جاسوسی توانسته است به تصاویر، ایمیل‌ها، پیام‌های متنی و اطلاعات موقعیت مکانی فرد بدون اطلاع وی دست پیدا کند.

بر اساس گزارش این کارشناس سابق امریکایی، Karma با کمک یک نقص در اپلیکیشن iMessage این اجازه را به مهاجم می‌دهد تا به دستگاه قربانی نفوذ کند. ظاهراً Karma تنها نیاز به فرستادن یک پیام متنی به آیفون مورد نظر برای استفاده از این نقص دارد.

هنوز روش دقیق عملکرد این جاسوس افزار مشخص نیست اما کشف شده که ظاهراً هدف تنها دستگاه‌های مبتنی بر پلتفرم iOS و نقص امنیتی اپلیکیشن iMessage بوده است. همچنین هنوز مشخص نیست که Karma روی نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل iOS و دستگاه‌های جدیدتر اپل کار می‌کند یا خیر؟

هم اپل و هم امارات متحده عربی هنوز پاسخ روشنی به این قضیه نداده‌اند. از شانس بد اپل این اتفاق زمانی لو رفته است که این شرکت با یک حفره امنیتی بزرگ در اپلیکیشن Facetime روبرو شده و همچنین میزان فروش آیفون‌هایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵% کاهش داشته است.

ارسال نظر