۲۶ تیر ۱۳۹۸

اپل مهمترین قابلیت احراز هویت را به نسل بعدی آیپد و آیپد مینی نمی آورد

اپل مهمترین قابلیت احراز هویت را به نسل بعدی آیپد و آیپد مینی نمی آورد

اپل در سال گذشته بالاخره دست به سنت شکنی زد و آیپد پرو ۲۰۱۸ را با قابلیت احراز هویت FaceID روانه بازار کرد. اما به نظر محصولات پرطرفدار اپل در این رده یعنی آیپد و آیپد مینی سال ۲۰۱۹ فاقد قابلیت احراز هویت FaceID خواهند بود.

پیش از این انتظار داشتیم که اپل روند استقبال موفقیت آمیز از ارائه FaceID در محصولات سری آیپد خود را گسترش داده و این قابلیت را به سری آیپد و آیپد مینی سال ۲۰۱۹ نیز اضافه کند ولی آقای استیو تروتون از توسعه دهندگان iOS با بررسی کدهای سیستمی نسخه ۱۲٫۲ این سیستم عامل به این نتیجه رسیده است که اپل نسل بعدی آیپد و آیپد مینی‌های خود را بدون پشتیبانی از FaceID عرضه خواهد کرد.

همانطور که می‌دانید iOS 12.2 در حال حاضر در وضعیت بتا قرار دارد و این نسخه برای توسعه‌دهندگان ارائه شده است. در این حالت اگر قرار باشد ویژگی جدیدی برای یک محصول ارائه شود باید کدهای مربوط به پشتیبانی آن در سیستم عامل قرار گیرد. نکته اصلی این موضوع این است که در هیچ‌کجای این نسخه اثری از کدهای لازم برای پشتیبانی از FaceID دیده نمی‌شود.

این بدان معناست که اپل آیپد و آیپد مینی جدید که تا یک یا دو ماه دیگر به صورت رسمی معرفی می‌شوند را بدون قابلیت پشتیبانی از FaceID عرضه خواهد کرد. در واقع این اتفاق می‌تواند یک معنای مستقیم هم داشته باشد و آن این است که اپل قصد دارد آیپد و آیپد مینی را به صورت محصولات «میان‌رده اقتصادی» عرضه کند و کلاس بالا تنها شامل آیپد پرو خواهد شد.

سال گذشته اپل آیپد مقرون به صرفه (!) خود را در فروردین ماه ۱۳۹۷ معرفی کرد و انتظار داریم این اتفاق برای آیپد‌های سال ۲۰۱۹ هم در فروردین ۱۳۹۸ بیفتد. اما شاید اگر بخواهیم منصفانه با این محصول برخورد کنیم قابلیت پشتیبانی از قلم هوشمند اپل ویژگی است که می‌تواند فقدان FaceID را در این محصول پوشش دهد. در واقع این ویژگی باعث می‌شود افرادی مانند دانشجویان که بنیه اقتصادی بسیار قوی برای خریدن آیپد پرو ندارند نیز بتوانند از قابلیت‌های این قلم عالی استفاده کنند.

آیپد مینی ۲۰۱۹ نیز می‌تواند بروزرسانی ساده‌ای بر نسخه قبلی باشد و انتظار نداریم که تغییرات بنیادی در آن اتفاق بیفتد. البته این تبلت در نسخه سال گذشته فاقد قابلیت پشتیبانی از قلم اپل بود که انتظار هم نمی‌رود برای سال جدید این قابلیت به آن اضافه شود ولی در صورت تحقق این رویا مسلماً می‌تواند آمار فروش خوبی را برای اپل در این زمینه رقم بزند.

به هر حال بهترین کار این است که تا زمان رونمایی از این محصولات طی چندین ماه آینده منتظر بمانیم. البته یک نکته خوب دیگر هم از انتظار برای این محصولات این است که با معرفی آنها قیمت‌های نسخه‌های سال ۲۰۱۸ از سوی اپل کاهش پیدا می‌کند و با توجه به قدرت کافی و مناسب این تبلت‌ها، می‌توان ارزش خرید بالایی را برای آنها قائل شد و برای کاربرانی که محدودیت مالی بیشتری دارند گزینه‌های مناسب‌تری خواهند بود.

ارسال نظر