۴ تیر ۱۳۹۸

مشکلات مهاجرت از آی او اس به اندروید

مشکلات مهاجرت از آی او اس به اندروید

بسیاری از افراد وجود دارند که برای مدت زیادی از آیفون و آیپد استفاده کرده اند اما ناگهان بنا به هر دلیلی قصد دارند به اندروید تغییر مسیر دهند. و اما این تغییر و مهاجرت مشکلاتی نیز دارد. ما در این پست قصد داریم برخی از مشکلات مهاجرت از آی او اس به اندروید را برای شما بازگو کنیم.

 

هرکدام از دستگاه های اندرویدی به شکل متفاوتی عرضه می شوند

آی او اس در تمام دستگاه‌های اپل یک‌شکل و یکپارچه است ولی با هر گوشی اندرویدی که کارکنید، ممکن است تجربه‌ای متفاوت به دست آورید. حتی اگر مثلاً با گوشی ال‌جی کار کرده باشید و بخواهید سراغ سامسونگ بروید، با تفاوت‌های بسیاری روبرو می‌شوید و ممکن است نیاز به یادگیری مجدد برخی قابلیت‌ها داشته باشید.

 

برنامه های بی استفاده

عموماً در گوشی‌های اندروید برنامه‌هایی وجود دارند که توسط سازنده نصب‌شده‌اند و هیچ استفاده‌ای برای کاربر ندارند. البته می‌توانید به‌صورت دستی آن‌ها را غیرفعال یا حذف کنید. این برنامه‌ها در آیفون وجود ندارند، یا اینکه خیلی کمتر هستند.

«کنترل سنتر» در آی او اس بهتر از اندروید عمل می‌کند

در هر دو سیستم‌عامل منویی برای برخی تنظیمات دم‌دستی مثل بلوتوث، حالت هواپیما، چراغ‌قوه، تنظیم روشنایی صفحه و … وجود دارد. ولی این منو در آی او اس کارآمدتر از اندروید است و کاربر بهتر با آن ارتباط برقرار می‌کند.

لازم به ذکر است در اندروید ۵ برای باز کردن منوی تنظیمات سریع باید یا دو بار انگشتتان را از بالای صفحه به پایین بکشید یا این کار را یک‌بار ولی با دو انگشت انجام دهید. درصورتی‌که در آی او اس تنها با یک‌بار کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا، کنترل سنتر باز می‌شود.

 

برنامهٔ دوربین آی او اس قوی‌تر است

برنامهٔ پیش‌فرض گوگل برای دوربین در اندروید امکانات بسیار کمتری نسبت به برنامهٔ دوربین در آی او اس دارد. اگر از امکانات پیشرفته مثل کنترل دستی Exposure و … استفاده می‌کنید، احتمالاً احتیاج خواهید داشت برنامهٔ دیگری برای دوربین نصب کنید.

 

پیوستگی، تنها در آی او اس وجود دارد

اگر علاوه بر آیفون، آیپد یا مک نیز داشته باشید، احتمالاً از Continuity استفاده کرده‌اید. Continuity یا پیوستگی یکی از قابلیت‌های بسیار جالب آیفون های اپل است که به‌موجب آن، آیفون، آیپد و مک باهم ارتباط برقرار می‌کنند. به‌گونه‌ای که اگر در آیفون در حال نوشتن ایمیل باشید، می‌توانید بلافاصله ادامهٔ آن را در مک بنویسید. یا اگر کسی به آیفون زنگ بزند و گوشی نزدیک شما نباشد می‌توانید تماس را در آیپد یا مک جواب بدهید.

چنین قابلیتی در اندروید وجود ندارد. لذا اگر کسی به Continuity در آی او اس وابستگی پیداکرده باشد، دل کندن از آن سخت خواهد بود.

 

برنامه Health در آی او اس خیلی بهتر از Google Fit است

اگر خیلی با Apple Health کار می‌کنید، Google Fit شمارا ناامید خواهد کرد. هر دو برنامه قابلیت‌های مربوط به سلامتی دارند و باهم رقابت می‌کنند ولی Health قابلیت‌های بسیار بیشتری دارد. این برنامه می‌تواند تمام اطلاعات مربوط به سلامتی شمارا جمع‌آوری کرده و در وقت نیاز به پزشک ارائه کند.

 

بعضی از برنامه ها اول برای آی او اس عرضه می شوند

در Google Play برنامه‌های بیشتری نسبت به اپ استور اپل وجود دارد. ولی اپ استور سود دهی بیشتری دارد و برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند اول برای آی او اس برنامه بنویسند. به‌طورکلی کاربران آی او اس بیشتر تمایل دارند برای برنامه‌ها پول بپردازند لذا برنامه‌نویسان را نیز به خود جلب کرده‌اند.

اگر شما گوشی اندروید داشته باشید و دوستتان گوشی اپل، احتمال دارد او را در حال استفاده از یک برنامه یا بازی خیلی جدید و باحال ببینید که هنوز برای اندروید عرضه نشده است!

 

سرویس قدرتمند پشتیبان گیری iCloud

سرویس پشتیبان گیری iCloud Backup در آی او اس هرروز از اطلاعات ذخیره‌شده بر روی آیفون یا آیپد شما پشتیبان می‌گیرد. این کار در صورتی انجام می‌شود که دستگاه موردنظر در حال شارژ بوده، قفل باشد و به وای فای نیز متصل باشد. این سرویس ۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار شما می‌گذارد.

در اندروید نیز برنامه‌هایی برای تهیهٔ پشتیبان وجود دارد ولی هیچ‌کدام از آن‌ها ازلحاظ امکانات و راحتی مثل iCloud نیستند. لذا اگر در آی او اس از این قابلیت استفاده می‌کردید، جای خالی آن را در اندروید حس خواهید کرد.

 

از به‌روزرسانی خبری نیست؟

آی او اس و آیفون و آیپد توسط یک شرکت تولید می‌شوند. تنوع زیادی نیز ندارند. لذا به‌روزرسانی‌ها نیز سریعاً به همهٔ دستگاه‌ها می‌رسد. ولی گوشی‌های اندروید ممکن است ماه‌ها در صف دریافت به‌روزرسانی بمانند و برخی از آن‌ها هیچ‌وقت به‌روز نمی‌شوند. مشکل بودن ارائهٔ به‌روزرسانی برای اندروید به این دلیل است که سیستم‌عامل و گوشی توسط شرکت‌های متفاوتی تولید می‌شود و باوجود تنوع بالای گوشی‌ها، هر گوشی نیاز به به‌روزرسانی خاص خود دارد. برخی کاربران نیز برای استفاده از نسخه‌های جدید اندروید،‌ گوشی‌هایشان را روت کرده و ROM های غیررسمی مثل Cyanogenmod نصب می‌کنند.

ارسال نظر