با سرویس های ابری جایگزین آیکلود بیشتر آشنا شوید!

0 187

حتما شما هم تا به حال اسم سرویس های ابری و به خصوص آیکلود به گوشتان خورده است و یا مداوم در حال استفاده از آن هستید. ما میخواهیم در این پست مطالبی را خدمتتان ارائه دهیم که شما با سرویس های ابری جایگزین آیکلود بیشتر آشنا شوید.

در ابتدا و قبل از معرفی سرویس های جایگزین، لازم است توضیحاتی درباره حافظه ابری و همچنین آیکلود بهتون بدیم.

با ما باشید…

منظور از سرویس ذخیره سازی ابری چیست؟

سرویس ذخیره سازی ابری در واقع سرویسی است که برخی شرکت‌ها نظیر اپل، گوگل، مایکروسافت و… ارائه می‌کنند و با استفاده از این سرویس ها، کاربران می‌توانند یک اکانت اختصاصی در آن ایجاد کنند و سپس به آپلود فایل‌های خود در اکانت سرویس ابری مورد نظر بپردازند. حال این فایل‌های آپلود شده از طریق هر دستگاه دیگری و تنها با ورود به اکانت اختصاصی کاربر قابل دانلود خواهند بود.

برای مثال تصور کنید که که در یک سرویس ذخیره سازی ابری نظیر گوگل درایو (Google Drive) اکانت اختصاصی ساخته‌اید. حال با استفاده از مرورگر گوشی هوشمندتان یا اپلیکیشن گوگل درایو به اکانت خود مراجعه می‌کنید و چند نمونه از عکس‌هایی که توسط دوربین دستگاه ضبط کرده‌اید را در اکانت خود آپلود می‌نمایید. حال با استفاده از هر دستگاه هوشمند دیگری که قادر به استفاده از اینترنت باشد، می‌توانید به اکانت خود مراجعه کنید و عکس‌های آپلود شده از طریق گوشی خود را دانلود نمایید. به عنوان مثال می‌توانید با لپ‌تاپ خود به اکانت سرویس آیکلود خودتان مراجعه کنید و سپس عکس‌هایی که از طریق گوشی آپلود کرده بودید را در لپ‌تاپتان دانلود نمایید.

آپلود و دانلود فایل در سرویس های ذخیره سازی ابری تنها محدود به فایل‌های مدیا نظیر ویدیو و عکس نمی‌شود و کاربر قادر است تا هر نوع فایل مورد نظرش را د این سرویس‌ها آپلود و ذخیره نماید.

سرویس ذخیره سازی ابری آیکلود اپل (iCloud)

اپل یک اکانت آیکلود اختصاصی برای هر کاربر آیفون که با خود یک اپل آیدی داشته باشد ارائه می‌کند. کاربر با استفاده از مشخصات اپل آیدی خود در سرویس آیکلود وارد می‌شود و قادر به استفاده از آن خواهد بود، اما متاسفانه سرویس آیکلود اپل از نظر حجم دارای محدودیت است!

سرویس آیکلود اپل به طور پیش فرض هر کاربر را قادر به استفاده رایگان از حجمی معادل با ۵ گیگابایت می‌کند. بنابراین شما در شرایط استفاده رایگان از سرویس آیکلود اپل تنها قادر به ذخیره سازی یا آپلود اطلاعاتی با حجم ۵ گیگابایت در اکانت آیکلود خود خواهید بود. برای استفاده از حجم بیشتری در این سرویس باید هزینه پرداخت کنید و نسبت به خرید اشتراک‌های اپل وارد عمل شوید.

به عنوان مثال اپل اشتراک با حجم ۲۰۰ گیگابایتی سرویس آیکلود را با هزینه‌ای معادل با ۲٫۹۹ یورو در هر ماه در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

علاوه بر امکان آپلود عکس و ویدیو که منجر به آزاد کردن حافظه داخلی دستگاه و از جلوگیری از بروز مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی اطلاعات می‌شود، سرویس آیکلود در آیفون و آیپدهای اپل می‌تواند نقش منبع بکاپ و ریستور دستگاه را ایفاء کند و جایگزینی برای برنامه آیتیونز شود.

اما محدودیت حجمی که اپل برای سرویس آیکلود در نظر گرفته می‌تواند مشکل آفرین باشد. از آنجایی که ما به طور عادی قادر به خرید اشتراک سرویس آیکلود نیستیم، بنابراین مشکل مد نظر برایمان بیش از پیش نمایان می‌شود. اما آیا استفاده از سرویس آیکلود تنها راه حل پیش رویمان است؟ آیا نمی‌توانیم از سرویس های ابری جایگزین آیکلود (iCloud) استفاده کنیم؟

سرویس های ابری جایگزین آیکلود

 

سرویس ابری آمازون درایو (Amazon Drive)

سرویس آمازون درایو یکی از سرویس های ابری جایگزین آیکلود (iCloud) است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این سرویس که توسط کمپانی بزرگ آمازون (Amazon) ارائه شده، کاربر را قادر به آپلود و دانلود فایل‌های مختلفی از جمله فایل بکاپ می‌کند. متاسفانه آمازون درایو هم مانند سرویس آیکلود در شرایط عادی ۵ گیگابایتی فضای ذخیره‌سازی رایگان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و برای خرید حجم‌های بیشتر این سرویس باید هزینه‌های مشخصی را طبق تعرفه آن پرداخت کنید.

البته هزینه‌های خرید اشتراک آمازون درایو چندان بالا نیستند. برای در اختیار داشتن تعرفه‌های ۲۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ گیگابایتی سرویس آمازون درایور باید هزینه سالیانه‌ای به ترتیب برابر با ۶، ۳۲ و ۶۴ یورو پرداخت شود. سرویس آمازون درایو با پلتفرم‌های ویندوز و مک او اس (از طریق مرورگر)، آی او اس ۷ یا بالاتر، اندروید ۲٫۳٫۳ یا بالاتر و سری محصولات Kindle Fire آمازون سازگاری دارد.

سرویس ابری باکس (Box)

باکس یا همان Box هم از دیگر سرویس های ذخیره سازی ابری محسوب می‌شود که می‌توانید از آن استفاده کنید. به احتمال زیاد چندان نام این سرویس را نشنیده‌اید. سرویس باکس به طور رایگان حجم ۱۰ گیگابایتی را در اختیار هر کاربر قرار می‌دهد. کاربران علاقمند با پرداخت هزینه ۷ یورویی در هر ماه قادر به استفاده از حجم ۱۰۰ گیگابایتی این سرویس هم خواهند بود. سرویس ذخیره سازی ابری باکس با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۷ یا بالاتر، ویندوز XP، ویندوز ۷، ویندوز ۸، آی او اس ۶ یا بالاتر، اندروید ۴ یا بالاتر و ویندوزموبایل ۷٫۵ یا بالاتر سازگاری دارد.

سرویس ابری دراپ باکس (DropBox)

به احتمال زیاد نام سرویس دراپ باکس را بسیار شنیده‌اید. دراپ باکس سرویس ذخیره سازی اختصاصی شرکت آمریکایی دراپ باکس است و تاسیس آن به سال ۲۰۰۷ میلادی باز می‌گردد. دراپ باکس در سال ۲۰۱۱ خدمات جدیدی را با عنوان “دراپ‌باکس برای گروه‌ها” در اختیار کاربران خود در طبقه مشاغل و گروه‌ها قرار داد.

هم اکنون دراپ باکس یکی از پرطرفدارترین و پرکاربرترین سرویس های ذخیره سازی ابری موجود محسوب می‌شود.

متاسفانه کمپانی دراپ باکس در ارائه حجم رایگان برای کاربران دراپ باکس کمی خسیس است! دراپ باکس به طور پیش فرض تنها حجم رایگانی معادل با ۲ گیگابایت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای خرید اشتراک ۱۰۰ گیگابایتی این سرویس هم باید هزینه ماهیانه ۹٫۹۹ دلاری را پرداختی کنید. هزینه سرویس ۲۰۰ گیگابایتی دراپ باکس هم ۱۹٫۹۹ دلار به ازای هر ماه است. سرویس ذخیره سازی دراپ باکس با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۴ یا بالاتر، ویندوز XP یا بالاتر، اوبونتو ۷٫۱، آی او اس ۷ یا بالاتر، اندروید ۲٫۱ یا بالاتر و بلک‌بری او اس ۴٫۵ یا بالاتر سازگاری دارد.

سرویس ابری گوگل درایو (Google Drive)

نوبتی هم که باشد نوبت به شرکت بزرگ گوگل و سرویس ذخیره سازی ابری اختصاصی آن با نام گوگل درایو (Google Drive) می‌رسد. این سرویس که در سال ۲۰۱۲ به طور رسی ارائه شد و در دسترس قرار گرفت شامل افزوده‌های گوگل داکس، گوگل شیتس و گوگل اسلایدز به همراه سری برنامه‌های اداری می‌شود که به کاربر امکان ویرایش انواع فایل‌های ابری از جمله اسناد کتبی، صفحه‌گسترده‌ها، اسلایدها و غیره را می‌دهد. گوگل از نظر فضای رایگان ذخیره سازی نسبت به سایر شرکت‌ها دست و دل بازتر بوده و حجم ۱۵ گیگابایتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اشتراک ۱۰۰ گیگابایتی سرویس گوگل درایو به ازای هر ماه ۱٫۹۹ دلار هزینه را به همراه دارد و اشتراک یک ترابایتی آن به ازای هر ماه تنها هزینه ۹٫۹۹ دلار را خواهد داشت. سرویس ذخیره سازی ابری گوگل درایو با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۶ یا بالاتر، ویندوز XP یا بالاتر، آی او اس ۷ یا بالاتر و اندروید سازگاری کامل دارد. به طور کلی سرویس ابری گوگل درایو یکی از بهترین سرویس های ابری جایگزین آیکلود (iCloud) محسوب می‌شود.

سرویس ابری مک میت (MacMate)

سرویس ذخیره سازی مک میت (MacMate) هم احتمالا از جمله سرویس های ابری است که کمتر نام آن را شنیده‌اید. مک میت توسط یک شرکت بریتانیایی با نام مک ایس (MacAce) ارائه می‌شود و کیفیت مناسبی دارد. بنابراین در لیست سرویس های ابری جایگزین آیکلود (iCloud) مد نظرمان جای گرفته است. حجم رایگانی که مک میت به طور پیش فرض در اختیار کاربران قرا می‌دهد برابر با ۱۰ گیگابایتی است و اشتراک ۲۵ گیگابایتی آن به ازای هر ماه هزینه ۳٫۹۹ یورویی دارد. همچنین اشتراک ۱۰۰ گیگابایتی این سرویس هم در هر ماه ۶٫۹۹ یورو هزینه خواهد داشت. سرویس ابری مک میت با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۳ یا بالاتر، ویندوز XP یا بالاتر و آی او اس ۴٫۳ و بالاتر سازگاری کامل دارد.

سرویس ابری وان درایو (OneDrive)

نوبت به کمپانی بزرگ مایکروسافت و سرویس ذخیره سازی ابری اختصاصی این شرکت می‌رسد. این سرویس بخشی از خدمات آنلاین ویندوز لایو است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا فایل‌های خود را به صورت خصوصی اشتراک‌گذاری کرده یا به صورت عمومی آپلود کنند. مایکروسافت فضای ذخیره سازی رایگان ۷ گیگابایتی را در اختیار کاربران سرویس وان درایو قرار می‌دهد.

اشتراک‌ ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ گیگابایتی سرویس وان درایو هم به ترتیب هزینه سالیانه ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری را به همراه دارد. ضمنا سرویس ذخیره ساری ابری وان درایو مایکروسافت با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۷ یا بالاتر، ویندوز وستا، ویندوز ۷، ویندوز ۸، آی او اس ۶ یا بالاتر، اندروید ۴ یا بالاتر، ویندوزموبایل ۷٫۵ یا بالاتر و ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس وان سازگاری دارد.

سرویس ابری شوگر سینک (SugarSync)

سرویس ذخیره سازی ابری شوگر سینک آخرین سرویسی است که ما به عنوان جایگزین آیکلود به شما معرفی می‌کنیم اما احتمالا کمتر فردی تمایل به استفاده از این سرویس خواهد داشت، چرا که شوگر سینک حجم رایگان و همیشگی را در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهد. هنگامی که برای اولین بار در شوگر سینک اکانت بسازید تا مدت زمان ۹۰ روز قادر به استفاده رایگان از حجم ۵ گیگابایتی آن خواهید بود و پس از اتمام این مدت زمان باید نسبت به خرید اشتراک در این سرویس اقدام کنید.

اشتراک ۶۰ گیگابایتی، ۱۰۰ گیگابایتی و ۵۰۰ گیگابایتی سرویس ابری شوگر سینک به ترتیب هزینه‌هایی معادل با ۷٫۴۹، ۹٫۹۹ و ۳۹٫۹۹ دلار را به ازای هر ماه به همراه دارند. ضمنا سرویس شوگر سینک با پلتفرم‌های مک او اس ایکس ۱۰٫۶، ویندوز XP و بالاتر، آی او اس ۷ یا بالاتر و اندروید ۱٫۶ یا بالاتر سازگاری دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

جهت خرید لوازم جانبی اپل می توانید از فروشگاه ایران اپل بازدید نمایید. رد کردن