۲۶ تیر ۱۳۹۸

آموزش فعالسازی (رجیستری) گوشی‌های دو سیم‌کارته نو و قدیمی

آموزش فعالسازی (رجیستری) گوشی‌های دو سیم‌کارته نو و قدیمی

پس از اجرای طرح رجیستری موبایل شاهد بروز برخی اتفاقات عجیب و غریب در اسمارت فون‌های موجود در بازار بودیم که یکی از آنها غیرفعال شدن اسلات دوم سیم‌کارت گوشی‌هایی است که پیش از این تنها از یک اسلات سیم‌کارت آنها استفاده می‌شده و حالا و با فعال کردن اسلات دوم پیامک غیرقانونی بودن گوشی برای کاربران ارسال می‌شود. در ادامه با روشی ساده می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

در صورت استفاده از گوشی‌های دو سیم‌کارته در برخورد با طرح رجیستری دو سناریو وجود دارد:

  • مورد اول خرید گوشی پس از اجرای عمومی طرح است.
  • مورد دوم استفاده از گوشی‌های قدیمی‌تر است که پیش از تاریخ اعلام شده جهت ضرورت اجرای طرح رجیستری اعلام شده است.

گوشی دو سیم‌کارته نو

در سناریو اول تنها لازم است از کد فعال‌سازی که هنگام خرید روی جعبه دستگاه موجود است استفاده کنید و مانند فرآیند صبت گوشی های معمولی با یک سیم‌کارت، تنها یک شناسه IMEI را ثبت کنید. در این حالت اسلات دوم سیم کارت و شماره تلفن سیم دوم نیز به صورت خودکار در سامانه همتا ثبت می‌شوند.

گوشی‌های دو سیم‌کارته قدیمی

این حالت مربوط به گوشی‌هایی می‌شود که کاربران تا پیش از این از یکی از اسلات‌های سیم‌کارت گوشی استفاده نمی‌کردند و به همین خاطر اسلات دوم موجودیتی در سامانه همتا ندارد و پس از قرار دادن سیم‌کارت در این شکاف، پیامک غیرقانونی بودن روی گوشی آنها ظاهر می‌شود.

اما برای حل مشکل تنها کافی‌است به وبسایت سامانه همتا به نشانی  hamta.ntsw.ir  مراجعه و با شماره تلفن سیم‌کارتی که می‌خواهید آن را در اسلات جدید مورد استفاده قرار دهید وارد سامانه شوید.

در کارتابل ایجاد شده برای شما نیز می‌توانید به قسمت “مدیریت دستگاه‌ها” مراجعه و در آنجا با انتهاب گزینه “افزودن دستگاه” و طبق شکل‌های زیر فرآیند را تکمیل نمایید. البته این سامانه کاربردهای بسیار مناسب و گسترده‌ی دیگری نیز دارد که هر کدام می‌توانند در زمان مناسب‌شان به کار شما بیایند.

در انتها باید به این نکته هم اشاره کنیم که استفاده از گوشی‌های جدیدتر ضرورتاً منوط به وارد کردن کد فعال‌سازی در سامانه همتا است و اگر شما گوشی جدیدی را خریداری کردید و هنگام خرید، فروشنده به شما کد فعالسازی ارائه نداده و یا به هر بهانه‌ای خواست تا شما را از طی کردن مراحل استعلام وضعیت در سامانه همتا منصرف کند، نباید به خرید اقدام کنید؛ چرا که به احتمال فراوان گوشی مذکور، قاچاق بوده و ممکن است پس از خرید آن متحمل هزینه‌های بسیار زیادی شوید که در صورت توجه نکردن به آنها گوشی عملاً از شبکه ارتباطی کشور خارج شده و بلااستفاده خواهد شد.

همه چیز درباره طرح رجیستری گوشی های هوشمند

ارسال نظر