۲۶ تیر ۱۳۹۸

مشکل صفحه نمایش لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو در حال گسترش است

مشکل صفحه نمایش لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو در حال گسترش است

مدتی پیش گزارش‌هایی در مورد مشکلات صفحه نمایش مک‌بوک‌های سری پرو منتشر شده بود؛ حال این مشکلات در حال گسترش بوده و مک‌بوک پروهای ساخته شده در بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ را تحت تاثر قرار داده است. بر اساس تحقیقات انجام شده، کابل فلت صفحه نمایش مک‌بوک پرو به شدت شکننده بوده و این موضوع موجب اختلال در نور پس زمینه این محصول می‌شود.

دستگاه‌هایی که با این مشکل مواجه شده‌اند، قسمت نور پردازی قسمت پایینی صفحه نمایش آن‌ها با اختلال مواجه شده و شبیه به نورپردازی صحنه نمایش کنسرت‌های می‌شود؛ و در نهایت این مشکل گسترش پیدا کرده و عملکرد کل صفحه نمایش را با اختلال مواجه می‌کند. به گزارش سایت معروف iFixit که برای اولین بار به وجود این مشکل اشاره کرده بود؛ دلیل به وجود آمدن این مشکل در مک‌بوک‌های ساخته شده از سال ۲۰۱۶ به بعد، استفاده از کابل فلت بسیار نازک و شکننده برای صفحه نمایش این محصولات است که در طول زمان با باز و بسته کردن زیاد صفحه نمایش، این کابل فلت آسیب می‌بیند.

این کابل منعطف در تمام قسمت‌های صفحه نمایش کشیده شده است و زمانی که شما صفحه نمایش مک‌بوک پرو را باز می‌کنید، این کابل به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد و پس از مدت مشکل اشاره شده که به Flexgate نام گذاری شده، برای آن پیش می‌آید. به گفته سایت iFixit، کابل نور پردازی پس زمینه بسیار شکننده است و به همین دلیل این کابل پیش از بقیه بخش‌های این فلت آسیب می‌بیند و در ابتدا نورپردازی زمینه صفحه نمایش با اختلال مواجه می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، این مشکل در مک‌بوک پروهای ساخته شده در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ وجود دارد و حتی این مشکل شامل مدل‌های مجهز به تاچ بار هم می‌شود.

اپل در سال ۲۰۱۶ بعد از مدت‌ها طراحی مک‌بوک پرو را تغییر داد و برای اتصال صفحه نمایش با بُرد دستگاه از کابل‌های منعطف استفاده کرد. مک‌بوک‌های ساخته شده قبل از سال ۲۰۱۶ شامل این مشکلات نمی‌شوند زیرا در این محصولات بجای استفاده از کابل انعطاف پذیر، از سیم‌های با دوام استفاده شده بود که از قسمت لولا صفحه نمایش رد شده بودند و هیچ فشاری به آن‌ها در هیچ حالتی وارد نمی‌شد. همچنین سایت iFixit مدعی شده است که دستگاه‌های مک‌بوک ایر هم به دلیل تحت فشار بودن کابل تصویر ممکن است با مشکلات مشابه با مک‌بوک پرو مواجه شوند.

به گزارش سایت iFixit، این مشکل در در روزهای اول خود را نشان نمی‌دهد، بلکه در استفاده طولانی مدت و بسته به میزان باز و بسته شدن صفحه نمایش دستگاه‌، چند ماه یا یک سال طول می‌کشد تا این مشکل ایجاد شود؛ این موضوع ممکن است باعث نگرانی کاربران شود زیرا مک‌بوک پروهای اپل فقط یک سال گارانتی دارند. در ابتدا تعداد دستگاه‌هایی که با این مشکل مواجه شده بودند بسیار محدود بود؛ اما در حال حاضر این ارقام در حال افزایش بوده و انتظار می‌رود که در آینده نزدیک این تعداد به شکل نجومی افزایش پیدا کند.

ارسال نظر