این دستگاه ارزان قیمت می‌تواند به راحتی قفل گوشی‌های iOS و اندرویدی را باز کند!

0 358

این روزها امنیت اطلاعات یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران گوشی‌های هوشمند است که در سال‌های اخیر با چالش‌های گوناگونی روبرو شده است. اخیراً برخی از دستگاه‌های قفل گشایی دست دوم کمپانی اسرائیلی معروف Cellebrite با قیمت بسیار پایین در سایت Ebay مشاهده شده است که می‌تواند نگرانی‌های بسیار را برای مالکین گوشی‌های هوشمند به همراه داشته باشد.

Cellebrite یک شرکت معروف اسرائیلی است که تجهیزات مخصوص قفل گشایی گوشی‌های هوشمند را تولید می‌کند و این شرکت با ساخت دستگاهی با قابلیت باز کردن قفل آیفون و فروختن آن به پلیس فدرال آمریکا معروف شد. در حالت عادی شرکت Cellebrite این تجهیزات را به شرکت‌های امنیتی خصوصی، ارتش، نهاد‌های انتظامی و امنیتی می‌فروشد و تهیه دستگاه‌های این شرکت نزدیک به ۶۰۰۰ دلار قیمت دارند که برای یک کاربر عادی مبلغ سنگینی است. اما به تازگی برخی از دستگاه‌های کار کرده این شرکت با قیمت‌های بسیار پایین حدود ۱۰۰ دلار در سایت Ebay به فروش گذاشته شده‌اند.

ایران اپل مرجع جدیدترین اخبار و قیمت محصولات شرکت اپل

در سال ۲۰۱۶ در جریان یک تیر اندازی در آمریکا، دادگاه به اپل دستور داد تا قفل گوشی آیفون ۵C این کاربر باز شود اما اپل از اجرای این حکم ممانعت کرد و قفل گوشی را باز نکرد. به گفته اپل آن‌ها نگران بودند که اگر نرم افزار قفل گشا را در اختیار فدرال قرار دهند، این امکان وجود خواهد داشت که یک نسخه از برنامه به دست هکرها برسد و کاربران با خطرات جدی مواجه شوند. اما چند روز بعد مقامات فدرال اعلام کردند که با یک شرکت اسرائیلی یعنی Cellebrite قراردادی امضا کرده‌اند و تجهیزات این شرکت می‌تواند قفل تمام نسخه‌های آیفون را باز کند. حال به نظر می‌رسد که خریداران قبلی تجهیزات Cellebrite، به اخطارهای این شرکت در خصوص فروش تجهیزات قفل گشا توجه نکرده‌اند و قصد دارند دستگاه‌های قدیمی خود را با قیمتی نا چیز در سایت Ebay به فروش برسانند.

ایران اپل مرجع جدیدترین اخبار و قیمت محصولات شرکت اپل

این شرکت اسرائیلی معتقد است که فروش این دستگاه‌ها به شکل عمومی در حراجی‌های سایت Ebay مشکل ساز می‌شود زیرا ممکن است این دستگاه‌ها به دست افراد سودجو افتاده و از قابلیت‌های آن برای دزدیدن اطلاعات کاربران استفاده کنند. اخیراً یک محقق نزدیک به ۱۰۰ دستگاه کار کرده کمپانی Cellebrite را خریداری کرده است و به گفته او اطلاعات مربوط به گوشی‌هایی که قفل آن‌ها باز شده بود بر روی این دستگاه موجود هستند و این موضوع مشکل ساز خواهد شد. همچنین به گفته این محقق اطلاعاتی مانند پیام‌های خصوصی، اطلاعات حساب بانکی، شماره‌های ذخیره شده و iMEi گوشی های قفل گشایی شده بر روی دستگاه‌های فروخته شده وجود دارد. بدون شک فروش این تجهیزات به افراد عادی مشکل ساز خواهد شد و باید دید که کمپانی Cellebrite و مقامات دولت آمریکا در مورد این موضوع امنیتی چه تصمیمی خواهند گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ