روش هایی برای ضبط مکالمه در آیفون و آیپد بدون نیاز به جیلبریک

0 1,150

شاید شما نیز بنا به هر دلیلی نیاز داشته باشید مکالمات تلفنی خود را ضبط کنید… این کار در ایران سخت شدنی است اما روش هایی برای ضبط مکالمه در آیفون و آیپد بدون نیاز به جیلبریک وجود دارد که در این پست به شما خواهیم گفت!

توجه: دقت داشته باشید برخی از این روش ها در کشور ما کاربرد ندارد

با ما باشید…

ضبط مکالمه گوشی و تماس با استفاده از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌های خاص

اپلیکیشن‌های متعددی وجود دارند که امکان ضبط مکالمه کاربران در گوشی‌های هوشمند را فراهم می‌کنند. با وجود اینکه استفاده از برنامه‌های موبایلی برای ضبط مکالمه گوشی یکی از رایج‌ترین روش‌های موجود و مورد استفاده محسوب می‌شود، در برخی از شرایط محدودیت‌های خاصی پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت. به طور کلی اپلیکیشن یا برنامه‌هایی که امکان ضبط مکالمه گوشی و تماس ها را فراهم می‌کنند شامل سه دسته مختلف هستند. این سه دسته به شرح زیر خواهند بود:

اپلیکیشن‌های مبتنی بر شماره ثانویه:

 دسته اول برنامه هایی که به منظور ضبط مکالمه گوشی و تماس ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اپلیکیشن‌هایی هستند که یک شماره تماس را به مکالمه دو نفره افراد اضافه می‌کنند. به بیان دیگر این اپلیکیشن‌ها یک گفتگوی گروهی را در پشت برده هر مکالمه راه‌اندازی خواهند کرد، با این تفاوت که شماره سوم اضافه شده به مکالمه هیچ صحبتی نمی کند و تنها شنونده و ضبط کننده مکالمه مابین دو فرد است! استفاده از این نوع اپلیکیشن‌ها عموما محدودیت‌های خاصی دارد و در کشورهای مختلف با توجه به شرایط خاص ارائه می‌شود.

همچنین برای استفاده از این برنامه ها باید اپراتور خدمات دهنده سیم کارت شما از برقرار تماس گروهی پشتیبانی به عمل آورد، در غیر این صورت حتی اگر در یک برنامه این چنینی ثبت نام کنید هم قادر به استفاده از قابلیت اصلی آن که ضبط مکالمه گوشی است، نخواهید بود.

اپلیکیشن‌های مبتنی بر یک سورس سخت افزاری:

 برخی دیگر از اپلیکیشن‌هایی که به منظور ضبط مکالمه گوشی و تماس ها ارائه شده‌اند مبتنی بر یک سورس یا منبع سخت افزاری در خود گوشی هستند! این موضوع به آن معناست که برنامه یا اپلیکیشن مد نظر با قطعه سخت افزاری نظیر اسپیکر گوشی شما ارتباط برقرار می‌کند و در حین برقراری تماس، صداهای خروجی از اسپیکر دستگاه را ضبط می‌نماید. همچنین اپلیکیشن مد نظر می‌تواند با سورس دیگری نظیر میکروفون ارتباط برقرار کند و به این صورت صدایی که وارد میکروفون می‌شود را ضبط کند. این نوع اپلیکیشن‌ها تنها قادر به برقراری ارتباط با یک سورس سخت افزاری هستند، بنابراین طبیعی است که نتوانند مکالمه دو طرف یعنی تماس گیرنده و دریافت کننده تماس را به طور همزمان ضبط کنند. اگر اپلیکیشن شما با اسپیکر دستگاه در ارتباط باشد، تنها صدای دریافتی از مخاطب شما را ضبط می‌کند و اگر با میکروفون گوشی در ارتباط باشید؛، تنها قادر به ضبط صدای شما خواهد بود. بنابراین اپلیکیشن‌های ضبط مکالمه گوشی که مبتنی بر یک سورس سخت افزاری هستند، تنها قادرند تا صدای یک سمت از دو سمت مکالمه را ضبط کنند. اگر قصد داشته باشید که تنها صحبت‌های مخاطب خود را ضبط کنید، این دسته از اپلیکیشن‌ها به سادگی این امر را برایتان امکانپذیر خواهند کرد.

اما ترفندی هم وجود دارد که اشاره به آن خالی از لطف نیست. عنوان کردیم که اپلیکیشن‌های مبتنی بر یک سورس سخت افزاری تنها قادر به ضبط صداهای یک سورس نظیر میکروفون یا اسپیکر هستند. تصور کنید که سورس اپلیکیشن شما میکروفون دستگاه باشد. در این شرایط تمام صحبت‌های شما توسط اپلیکیشن ضبط می‌شوند و مشکل موجود مربوط به ضبط صدای دریافتی و خروجی از اسپیکر است! برای رفع این مشکل می‌توانید در حین برقرار تماس، مکالمه خود را در حالت اسپیکر یا بلندگو قرار دهید. در این شرایط صدای دریافت شده و خروجی از اسپیکر به شکل بلندی منعکس می‌شود و به میکروفون می‌رسد. بنابراین با یک ترفند ساده توانسته‌اید تا با یک اپلیکیشن ضبط مکالمه مبتنی بر سورس سخت افزاری نسبت به ضبط دو طرفه مکالمه و تماس اقدام کنید. البته باید اشاره کنیم که اغلب در این شرایط کیفیت ضبط صدا به شدت افت می‌کند و مخاطب تماس شما هم از فعال بودن حالت اسپیکر یا بلندگوی تماس باخبر می‌شود.

اپلیکیشن‌های مبتنی بر VoIP

سومین دسته از برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که می‌توانید از آن‌ها به منظور ضبط مکالمه گوشی و تماس های خود استفاده کنید، اپلیکیشن‌هایی مبتنی بر VoIP هستند. واژه VoIP مخفف عبارت “Voice over Internet Protocol” به معنای “صدا روی پروتکل اینترنت” است. با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مبتنی بر VoIP می‌توانید ضمن اتصال به اینترنت و برقرار تماس از طریق آن نسبت به ضبط مکالمه خود وارد عمل شوید. سرویس‌های VoIP این امکان را فراهم می‌کنند تا با اتکای به IP به برقراری تماس با مخاطبین مد نظرتان در سراسر دنیا بپردازید و مکالمه خود را ضبط نمایید.

در این بین ذکر این نکته حائز اهمیت است که سرویس‌های VoIP در تمام کشورها قابل استفاده نیستند و محدودیت‌های خاصی را به همراه دارند. عموما برای استفاده از این سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها شما باید شماره تماس خود را رجیستر کنید. انجام این رجیستری در اغلب شرایط سبب می‌شود که ضمن برقرار تماس با مخاطب مد نظرتان، شماره تلفن شما توسط وی قابل شناسایی نباشید و او در گوشی هوشمند خود تماسی با وضعیت Unknown Caller یا No Caller ID دریافت کند.

اپلیکیشن TapeACall

برنامه TapeACall از جمله اپلیکیشن‎هایی است که شامل دسته اول برنامه‌های نامبرده شده، یعنی برنامه‌های مبتنی بر شماره ثانویه می‌شود. بنابراین اگر از برنامه TapeACall استفاده کنید، یک شماره سوم به مکالمه شما اضافه می‌شود و این شماره به ضبط صحبت‌های شما و مخاطب دیگر می‌پردازد. برای استفاده از این اپلیکیشن لازم است که شماره خود را در سرویس آن ثبت کنید و سپس برای ضبط مکالمات خود کافیست که دکمه قرمز رنگ ارائه شده در محیط این برنامه را لمس نمایید. برنامه TapeACall هم اکنون در بیش از ۵۰ کشور از جمله برزیل، ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا، بلژیک، آلمان و غیره سرویس‌دهی دارد که متاسفانه ایران را شامل نمی شود.

اپلیکیشن NoNotes

برنامه NoNotes هم از دیگر برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌هایی است که می‌توانید به منظور ضبط مکالمات گوشی و تماس های خود از آن استفاده کنید. این برنامه هم روش عملکرد مشابه به برنامه TapeACall را ارائه می‌کند و یک شماره تماس سوم را به مکالمه شما اضافه می‌نماید که نقش ضبط کننده صحبت‌های شما و مخاطب اصلی را بر عهده دارد. برای استفاده از برنامه NoNotes هم باید در آن ثبت نام کنید. برنامه NoNotes در کشورهای شمال آمریکا و بریتانیا قابل استفاده است و شامل برخی از هزینه‌های خاص می‌شود.

 

اپلیکیشن WeTalk

این برنامه مبتنی بر سرویس VoIP یا “صدا روی پروتکل اینترنت” بوده و این امکان را فراهم می‌کند تا با مخاطبین مد نظرتان در سراسر دنیا تماس حاصل کنید و مکالمات خود را ضبط نمایید. در ابتدا برنامه Wetalk اعتبار رایگانی را در اختیار قرار می‌دهد و می‌توانید از آن استفاده کنید. به طور کلی برنامه Wetalk هم از دیگر اپلیکیشن‌های خوب موجود به منظور ضبط مکالمه گوشی و تماس ها محسوب می‌شود.

 

استفاده از Google Voice

استفاده از این برنامه آسان است اما متأسفانه تنها اقدام به ضبط تماس های دریافتی می کند.

اگر از کاربران Google Voice نیستید، می توانید به صورت کاملاً رایگان یک حساب کاربری برای خود بسازید و شماره تلفن خود را که از شماره تلفن اصلی جدا است به آن اختصاص دهید.

همچنین باید گفت که شما کاملاً به اپلیکیشن دانلود شده Google Voice روی آیفون خود احتیاجی نخواهید داشت. با این حال استفاده مستقیم از این سرویس روی تلفن هوشمند عملیات ضبط تماس های تلفنی را بسیار آسان تر می کند.

پیش از شروع باید قابلیت ضبط Google Voice را فعال نمایید. برای انجام این کار از طریق کامپیوتر شخصی خود به آدرس voice.google.com بروید و روی دکمه More در سمت چپ صفحه کلیک کنید. در اپلیکیشن نیز روی دکمه منو در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید.

پس از آن روی گزینه Settings کلیک نمایید.

به سمت پایین اسکرول کنید و با رسیدن به بخش Incoming Call Options، این گزینه را فعال نمایید. با به پایان رسیدن مراحل پیکربندی همه چیز آماده است.

به هنگام دریافت یک تماس تلفنی آن را پاسخ دهید و سپس از طریق صفحه کلیک روی شماره ۴ ضربه بزنید. با انجام این کار به طور صوتی به شما و مخاطبتان اطلاع داده خواهد شد که تماس دریافت شده در حال ضبط شدن است.

پس از قطع شدن تماس تلفنی، ضبط نیز پایان می یابد و در حساب Google Voice شما ذخیره می شود. از این پس هر زمانی که بخواهید می توانید تماس های ضبط شده را به وسیله حساب کاربری خود بازیابی کنید.

برنامه ضبط تماس آوا

این برنامه مختص کاربران ایرانی است که نحوه استفاده از آن را در ادامه آموزش می دهیم…

برای اینکه بتوانید با استفاده از برنامه ضبط تماس آوا نسبت به رکورد مکالمات خود اقدام کنید، لازم است که مراحل زیر به ترتیب طی شوند:

  • ابتدا با مراجعه به باکس دانلود در انتهای همین مطلب، برنامه ضبط تماس آوا را از اپ استور دانلود و در آیفون خود نصب کنید.
  • برنامه ضبط تماس آوا را اجرا کنید. در این شرایط لازم است که در برنامه یک اکانت اختصاصی بسازید. دقت داشته باشید که برای ساخت اکانت حتما باید شماره موبایلی را وارد کنید که تمایل دارید مکالمات آن توسط برنامه ضبط تماس آوا رکورد شود.

  • بعد از ایجاد حساب کاربری با محیطی شبیه به عکس فوق مواجه می‌شوید. برنامه ضبط تماس آوا ابتدا امکان استفاده رایگان از سرویس خود را برای مدت زمان محدودی در اختیارتان قرار می‌دهد. این امر در واقع امکان تست کیفیت عملکرد برنامه را فراهم خواهد کرد. بعد از اینکه محدوده استفاده رایگان شما در برنامه به پایان رسید، برای ادامه ضبط مکالمات در آیفون خود باید اعتبار رکورد خریداری کنید.

  • برای شروع یک مکالمه آیکون قرمز رنگ موجود در وسط صفحه را لمس نمایید. زمانی که تماس در حال برقراری است، باید گزینه نمایش داده شده در عکس فوق را لمس کنید تا سرورهای برنامه ضبط تماس آوا به عنوان شخص سوم به مکالمه اضافه شود.

  • همانطور که در عکس فوق مشاهده می‌کنید، تماس در این حالت سه جانبه برقرار می‌شود و مانند یک کنفرانس صوتی است

  • بعد از اتمام تماس، فایل مکالمه شما از طریق برنامه ضبط تماس آوا برایتان ارسال می‌شود.

بنابراین به با استفاده از این برنامه نیز می‌توانید مشکل ضبط مکالمه در آیفون را برطرف سازید. یکی از مزیت‌های این سرویس مربوط به شارژ رایگان ابتدای آن و امکان تست کیفیت عملکرد برنامه می‌شود. برنامه مذکور قابلیت ضبط مکالمات داخلی و خارجی را ارائه می‌کند.

لازم به ذکر است بعد از استفاده از  شارژ رایگان ابتدای آن برای تست کیفیت، استفاده از این برنامه هنگام تماس هزینه زیادی به تماس شما اضافه می کند.

از اسپیکر و ضبط کنند صدا استفاده کنید

شاید مسخره به نظر برسد اما ساده ترین و بهترین روش برای ضبط تماس ها در آیفون استفاده از این روش قدیمی است؛ پس از برقراری تماس صدا را روی اسپیکر بگذارید و با استفاده از یک ضبط کننده اقدام به ضبط صدا نمایید.

استفاده از ضبط کننده صدای وبکم رایانه ها و حتی اپلیکیشن Voice Memos در آیپد نیز از دیگر گزینه هایی است که پیش روی شما قرار دارد. این روش هم امنیت و حفظ حریم شخصی را برای شما به همراه دارد و هم پیاده سازی آن کار راحتیست.

 

استفاده از گجت‌های ضبط کننده تماس

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید نسبت به ضبط مکالمه گوشی و تماس ها در آیفون اقدام کنید مربوط به گجت‌های اختصاصی می‌شود که با این هدف طراحی شده‌اند. این گجت‌ها به سوکت ۳٫۵ میلیمتری هندزفری گوشی هوشمندتان متصل می‌شوند و به راحتی قادر به ضبط مکالمات شما با بهترین کیفیت ممکن خواهند بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

جهت خرید لوازم جانبی اپل می توانید از فروشگاه ایران اپل بازدید نمایید. رد کردن