تکنیک‌های جدیدی که اپل برای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش سود خود دنبال می‌کند

0 19

اپل همواره بالاترین نرخ ارزش افزوده و سود را از فروش محصولات خود در بین تولیدکنندگان اسمارت‌فون داشته است ولی آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دلیل این سود بیشتر چیست؟ بررسی‌های جدید نشان داده اپل برای هر محصول خود سناریویی خاص را دنبال می‌کند تا هر چه که شده هزینه‌های تولید را کاهش دهد و با این روش بتواند در هر بخش سود بیشتری کسب کند.

استفاده از چند نوع قطعه برای یک بخش از دستگاه‌هایی که توسط اپل تولید می‌شوند دیگر به یک رویه ثابت برای کاهش هزینه‌های تولید در شرکت اپل تبدیل شده است. طی سالیان گذشته حتی موارد بسیار عجیب و جالبی داشته‌ایم که اپل از سنسورهای دوربین مختلف و یا حتی چیپست پردازنده با شرکت تولید‌کننده مختلف روی دستگاه‌های خود استفاده کرده تا بتواند از یک سو هزینه‌های ساخت خود را تعدیل نموده و از طرف دیگر ارتباط خوب خود با تأمین کنندگان را نیز حفظ نماید.

بر اساس گزارشی که اخیراً آقای مینگ چی کو، تحلیل‌گر سرشناس حوزه محصولات اپل که به تازگی همکاری خود با موسسه TF International را آغاز کرده، منتشر نموده است، این شرکت حتی در ساخت آنتن‌های مورد استفاده در آیفون‌های نسل آینده ۲۰۱۹ خود نیز از پیکربندی‌های متفاوت استفاده خواهد نمود. در این گوشی‌ها که شامل آیفون‌های XS، XS Max و XR می‌باشند طراحی به نوعی انجام شده که باید از ۶ آنتن با پلیمر کریستال مایع (LCP) استفاده شود. براساس گزارشی که آقای کو به مشتریان موسسه TF Int. ارسال نموده اپل برنامه ریزی خود را به نحوی انجام داده که در سال آینده دو ردیف از این ۶ آنتن را با LCP بسازد و در باقی موارد از تکنولوژی پلی آمیدهای اصلاح شده (MPI) استفاده کند.

اما دلیل این تغییر تکنولوژی چیست؟ آقای کو در پاسخ چندین عامل را برای این اقدام اپل محتمل دانسته است. LCP به صورت پایه فرآیند ساخت سخت‌تری داشته و همچنین شکننده‌تر از MPIاست. آنتن‌های MPI را می‌توان با روش‌های بسیار ساده‌تری از LCP تولید کرد و ضریب بازدهی آنها نیز بیشتر است. اگر تحلیل آقای کو در این مورد صحیح باشد و اپل با تغییر رویه خود به سراغ استفاده از آنتن‌های MPI به جای LCP برود باید میزان ثبت سفارش این شرکت برای خرید LCP از تأمین کنندگان خود تا نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. در این گزارش آمده است:

ما پیشبینی می‌کنیم تکنولوژی MPI فناوری پایه ساخت آنتن‌ آیفون‌های جدید اپل در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ بوده و جای LCP را بگیرد. در کل شش LCP در مدل‌های ۲۰۱۸ آیفون شامل آیفون های XS Max، XS و XR استفاده می‌شود که به ترتیب نمایشگرهای ۶٫۵ اینچOLED، ۵٫۸ اینچ OLED و ۶٫۱ اینچ LCD دارند و پیش‌بینی می‌شود که این مدل‌ها در سال آینده از دو آنتن LCP و چهار آنتن MPI استفاده کنند.

اپل برای اولین بار در سال گذشته و با تولید iPhone X به استفاده از آنتن‌های LCP روی آورد. مزیت دیگر گسترش و استفاده از آنتن‌های MPI افزایش تعداد تأمین کنندگان آنتن اپل از ۲ شرکت به ۵ شرکت است. این به نوبه خود یک روش کاهش هزینه بسیار جالب است. در واقع اپل وقتی انتخاب‌های بیشتری داشته باشد می‌تواند در زمان عقد قرارداد با دستانی بازتر سر میز مذاکره رفته و به هر شرکت به آن میزانی سفارش دهد که قیمت نهایی را پایین می‌آورند؛ چرا که در این حالت آلترناتیو و جایگزین‌های دیگر هم دارد و اگر شرکتی با قیمت پیشنهادی اپل موافقت نکرد، اپل می‌تواند سراغ دیگر رقبای آن رفته و سفارش را به آنها بدهد.

همانطور که مشاهده می‌کنید در ساخت یک محصول که تیراژ بسیار بالا و میلیونی دارد، حتی روش‌های بازاریابی هم باید در هنگام طراحی لحاظ شوند. اینکه شما در هر قسمتی از محصول نهایی باید بهینه‌ترین انتخاب‌ها را داشته باشید عاملی می‌شود تا تیم اپل به صورت یکپارچه فعالیت کند و دلیل ساخته شدن نمونه‌های آزمایشی فراوان هم همین خواهد بود. هدف نهایی تولید یک محصول تا سر حد امکان مقرون به صرفه و با سود نهایی حداکثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ