اپل بیشتر مهندس نرم افزار استخدام می کند تا سخت افزار؛ پیش به سوی مایکروسافتی شدن!

0 84

اپل به عنوان بزرگترین تولید کننده آمریکایی تجهیزات سخت افزاری هوشمند در حال تغییر نگرشی بزرگ است. این شرکت قصد دارد تا طی سالیان آتی بیشتر به سمت نرم‌افزار تمایل پیدا کرده و روش کسب درآمد خود را تغییر دهد.

به صورت کلی استخدام نیروی جدید در راستای اهداف آینده یک شرکت صورت می‌گیرد و شما در مجموعه تحت هدایت خود علاقمندید افرادی را جذب کنید که به هدف آینده‌تان نزدیک‌تر بوده و شما را در نیل به آن یاری کنند. این توجیهی ندارد که برای یک شرکت با گرایش سخت‌افزاری صرف، بیشتر مهندس نرم‌افزار جذب کرد و بالعکس.

به تازگی گزارشی از سوی وبسایت MacRumors منتشر شده که نشان می‌دهد شرکت اپل طی سال آینده بیشتر به جای اینکه مهندس سخت‌افزار استخدام کند، در پی مهندسین نرم‌افزار است. در نموداری که برای نشان دادن میزان تمایل استخدام نیروی مورد نیاز اپل منتشر شده اینطور نشان داده شده است که اپل تمایلات خود را از تحقیق و توسعه در بخش سخت‌افزار به نرم‌افزار (اما به آرامی) تغییر خواهد داد.

ایران اپل مرجع جدیدترین اخبار و قیمت محصولات شرکت اپل

این بدان معناست که اپل قصد دارد در آینده روش درآمدی خود را به نحوی سوق دهد که بیشتر از کاربران حال حاضر خود درآمد کسب کند تا اینکه به فکر جذب هر چه بیشتر کاربران جدید باشد. البته همانطور که گفتیم این مورد مطلق نیست و این شرکت همچنان محصولات سخت‌افزاری خود را تولید خواهد کرد ولی تمرکز اصلی شرکت به آرامی به سمت نرم‌افزار کشیده خواهد شد.

نزول فروش محصولات سخت‌‎افزاری این شرکت مانند آیفون که بخش اعظم درآمدی کوپرتینویی‌ها را تشکیل می‌دادند در سال‌های گذشته می‌طلبد که اپل یا در این بازار دوباره جایگاه خود را بدست آورد و یا اینکه تمرکز خود بر دیگر بخش‌ها را افزایش دهد که به نظر این شرکت راه حل دوم را انتخاب کرده است.

البته حرکات اخیر شرکت مانند تمرکز بیشتر بر بازار فروش محتوا و گرایش به سمت خرید شرکت‌های با زمینه کاری سرگرمی و موسیقی نیز نشان می‌دهد که اپل دوست دارد تا در این حوزه‌ها بیشتر فعالیت کند. همچنین فروشگاه نرم‌افزاری App Store نیز در سالیان آینده می‌تواند یکی از نقاط قوت شرکت باشد ولی نکته مهم این است که محتوای سرگرمی، مستقل از سیستم عامل، می‌تواند عاملی باشد که در هر حالتی برای شرکت سوددهی داشته باشد.

فرآیندی شبیه به همین را نیز از چند سال پیش شرکت مایکروسافت شروع کرد و ابتدا پروژه ناقص تولید گوشی‌های ویندوزی را واگذار کرد و سپس تمرکز خود را بر خدمات ابری و گسترش هر چه بیشتر ویندوز صورت داد و توانست طی دو سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای را به دست آورد.

به هر حال تغییر ساختاری در سیاست‌های شرکت از مواردی است که نیاز به تحلیل دقیق بازار و بررسی پتانسیل‌های حوزه‌های مختلف دارد و مسلماً مهندسین، تحلیل‌گران و مدیران اپل در این زمینه بی‌گدار به آب نمی‌زنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ