۴ تیر ۱۳۹۸

اپل اعتقادی به بالا بودن قیمت گوشی‌های آیفون‌ ندارد!

اپل اعتقادی به بالا بودن قیمت گوشی‌های آیفون‌ ندارد!

همان‌طور که می‌دانید در سال ۲۰۱۸ اپل بدترین فروش محصولات خانواده آیفون را تجربه کرد، به شکلی که برای فروش آیفون‌های جدید مجبور به کاهش قیمت موقتی آن‌ها شد، حتی میزان تولید برخی از مدل‌های آیفون را به شکل چشمگیری کاهش داد. با این وجود شرکت اپل همچنان معتقد است که قیمت گوشی‌های آیفون کاملا مناسب بوده و اعتقادی به بالا بودن قیمت این محصولات ندارد.

اواخر هفته گذشته اپل گزارشات مالی مربوط به سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ و پیش‌بینی خود برای سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد؛ در کمال تعجب در گزارش منتشر شده توسط اپل شاهد کاهش درامد پیش‌بینی شده اپل برای سه ماهه ابتدایی ۲۰۱۹ از ۹۳ میلیارد دلار به ۸۴ میلیارد دلار بودیم. در نتیجه این موضوع باعث افت شدید سهام شرکت اپل نسبت به ماه‌های گذشته و عدم رضایت اکثریت سهام داران این شرکت شد. مدیر عامل اپل، تیم کوک در مصاحبه‌ای با شبکه CNBC دلیل فروش ضعیف آیفون‌های جدید را جذاب نبودن گوشی‌های جدید برای کاربران و وجود تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین اعلام کرد.

به گفته تیم کوک، فشار‌های اقتصادی آمریکا به دولت چین باعث شده است تا قدرت خرید کاربران چینی کاهش پیدا کن و تمایلی به خرید محصولات جدید برند اپل نداشته باشند؛ این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی کاهش فروش آیفون‌های جدید اپل داشته است. در ادامه تیم کوک اعلام کرد، که بر اساس گزارش‌های ارسال شده توسط فروشگاه‌های رسمی ما در چین، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ میزان مراجعه خریداران به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده بود.

اپل اعتقادی به بالا بودن قیمت گوشی‌های آیفون‌ ندارد!

تیم کوک معتقد است که یکی از دلایل بسیار مهم در کاهش فروش آیفون‌های جدید، طرح تعویض باتری آیفون‌های قدیمی با قیمت پایین تر است؛ به همین دلیل کاربران بجای تعویض گوشی‌های قدیمی خود اقدام به تعویض باتری آن می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که این طرح طبق میل اپل انجام نشد؛ بلکه پس از مشخص شدن دست‌کاری عمدی اپل برای کاهش طول عمر باتری آیفون‌های قدیمی، این شرکت برای جبران خسارت وارد شده به کاربران مجبور شد تا باتری آیفون‌های قدیمی را با قیمت ۲۹ دلار برای کاربران تعویض کند؛ تعویض باتری آیفون در حالت عادی هزینه ۸۰ دلاری را برای کاربران به همراه دارد.

به گفته تیم کوک، از زمانی که اپل مجبور به اجرای این طرح شد، فروش نسخه‌های جدید آیفون این شرکت به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرد. این موضوع نشان می‌دهد که اکثر کاربران آیفون علاقه‌ای به تعویض گوشی‌های فعلی خود ندارند و در اکثر مواقع ترفند‌های نا عادلانه اپل کاربران را مجبور به خرید نسخه‌های جدید می‌کرد. متأسفانه تیم کوک هیچ اعتقادی به بالا بودن قیمت آیفون‌های جدید ندارد و تمام تقصیرها را به گردن مشکلات اقتصادی و طرح تعویض باتری آیفون‌های قدیمی می‌اندازد؛ این در حال است که اکثر کاربران اپل، به قیمت بالای محصولات جدید اپل به خصوص گوشی‌های آیفون انتقاد دارند.

باید واقع بین باشیم؛ شرکت‌های چینی با حضور جدی خود در بازار موبایل موفق شده‌اند تا بازار گوشی‌های هوشمند اقتصادی و میان رده را قبضه کنند و بدون شک هدف بعدی آن‌ها بازار گوشی‌های رده بالا و پرچمدار است. در صورتی که اپل برای سال جدید میلادی در مورد قیمت محصولات بعدی خود تجدید نظر نکند، باید منتظر کاهش فروش شدید تر و ضرر‌های مالی سنگین تر از سال ۲۰۱۸ باشد.

ارسال نظر