۴ تیر ۱۳۹۸

آیفون‌های ۲۰۱۹ اپل می‌توانند با ناچ کوچکتر و سنسورهای زیر نمایشگر عرضه شوند

آیفون‌های ۲۰۱۹ اپل می‌توانند با ناچ کوچکتر و سنسورهای زیر نمایشگر عرضه شوند

عملکرد ضعیف فروش آیفون در سال ۲۰۱۸ باعث شده که اپل در شرایط خاصی قرار بگیرد و درصدد جلب هر چه بیشتر رضایت کاربران خود برآید که یکی از روش‌های رسیدن به این هدف می‌تواند تولید گوشی‌های زیباتر با ناچ کوچکتر یا بدون آن است. به تازگی یکی از شرکای مهم تأمین کننده اپل به فناوری دست یافته که می‌تواند مسئله ناچ بزرگ آیفون را تا حد مناسبی حل کند و بریدگی بالای نمایشگر را به حداقل خود برساند.

با همه گیر شدن استفاده از نمایشگرهای دارای بریدگی یا همان ناچ، بسیاری از شرکت‌ها از جمله اپل به سمت این نمایشگرها متمایل شدند تا بتوانند نمایشگرهای بزرگتری را در یک قاب کوچکتر گوشی جای دهند. اما به مرور و مشخص شدن مشکلات ناچ هر روز ایده‌های جدیدتری ارائه می‌شود تا بتوان هر چه بیشتر از ناچ کوچکتری استفاده کرد و یا به طور کلی از دست آن خلاص شد.

شرکت استرالیایی AMS به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری اپل و از تأمین‌کنندگان اصلی آن به تازگی به فناوری دست یافته که می‌تواند سنسورهای سنجش نور محیط و سنسورهای مجاورتی گوشی‌های تلفن همراه با به زیر نمایشگرهای OLED منتقل کند تا به این ترتیب بریدگی که تا پیش از این بسیار بزرگ می‌شد را کوچک کرده و دیگر لازم نباشد فضای جداگانه‌ای برای ارتباط مستقیم این سنسورها با دنیای بیرون در نظر گرفت.

در همین زمینه آقای دیوید مون، مدیر ارشد بازایابی AMS می‌گوید:

شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند این روزها به سختی در تلاش هستند تا محصولاتی را تولید کنند که نسبت نمایشگر به بدنه بالاتری داشته باشند. سنسور TCS3701 به طراحان گوشی‌های هوشمند اجازه می‌دهد که به سطح بالاتری از طراحی رفته و بتوانند لبه‌های بالایی دستگاه را تا حد ممکن کوچک کنند. این مهم با توجه به قابلیت جدید سنسور TCFS3701 محقق می‌شود که می‌توان آن را در پشت یک نمایشگر OLED جای داد. در این سنسور از الگوریتم‌های شناسایی ویژه‌ای استفاده شده است که شناسایی و بررسی اعوجاجاتی که در شدت نور دریافت شده از محیط اندازه‌گیری می‌شود، می‌توان مقدار دقیق آن را اندازه‌گیری کرد و دیگر لازم نیست که سنسور به صورت مستقیم با محیط خارجی در تماس باشد.

در گزارشی که رویترز اخیراً منتشر کرده شرکت AMS به عنوان تأمین‌کننده سنسورهای دوربین TrueDepth شرکت اپل در گوشی‌های سری iPhone X, XR, XS و XS Max معرفی شده است و در حال حاضر نزدیک به ۴۵ درصد سنسورهای مورد استفاده در این دستگاه‌ها توسط این شرکت تولید می‌شود.

البته این تنها دلیلی نیست که در این مقاله بدان استناد کرده و می‌توانیم بگوییم که اپل قصد دارد ناچ گوشی‌های آیفون سال جاری را کوچکتر کند. در واقع شایعات اولیه از چند ماه پیش و با گزارشی که اولین بار وبسایت ETNews در خصوص چرخه تولیدکنندگان اپل منتشر کرده بود، بر سر زبان‌ها افتاده است.

درست یا غلط، ساخت آیفون بدون ناچ یا با ناچ کوچکتر می‌تواند به تولید یک گوشی زیباتر بینجامد و همانطور که سامسونگ و هواوی به سمت این محصولات و استفاده از نمایشگرهای دارای حفره روی آورده‌اند امیدواریم که اپل نیز وارد این وادی شود و ساخت گوشی‌های با ناچ نه چندان دوست داشتنی را به زودی متوقف کند.

ارسال نظر