۲۶ آبان ۱۳۹۸

ویژگی ۳DTouch از آیفون ۱۱ حذف می‌شود

ویژگی ۳DTouch از آیفون ۱۱ حذف می‌شود

یکی از قابلیت‌هایی که از سال‌های گذشته ابتدا به آیفون و سپس به بسیاری از محصولات اپل اضافه شده لمس سه بعدی یا همان ۳D Touch بود که به عقیده بسیاری از کاربران و تحلیل‌گران نمی‌توان استفاده زیادی از آن در محیط سیستم عامل iOS کرد؛ خبرهای جدید از این موضوع حکایت دارند که اپل قصد کنار گذاشتن آن در نسخه جدید آیفون‌های خود را دارد.

اپل ابتدا لمس سه بعدی را به آیفون آورد ولی اگر با خودمان رو راست باشیم این قابلیت آنطور که باید و شاید برای یک گوشی هوشمند ضروری نبود و بعدها گوگل و دیگر شرکت‌‎های تولیدکننده محصولات اندرویدی این قابلیت را به صورت نرم‌افزاری وارد دستگاه‌های خود کردند.

۳D-Touch-Safari-780x465

البته اپل برای اینکه این قابلیت را در شکل کاربردی‌تر خود مورد استفاده قرار دهد بعدها آن را به اپل واچ و سپس صفحه تاچ موس یا همان Trackpad مک‌بوک‌های خود نیز اضافه کرد و با این کار راهکار ادامه حیات این فناوری را به نوعی به کار بست.

اما به نظر اپل قصد دارد این قابلیت را از آیفون‌های جدید خود حذف کند. به تازگی وبسایت macRumors گزارشی را به نقل از گروه تحقیقاتی به رهبری بلاینه کورتیس، محقق ارشد موسسه مالی و اعتباری Barclays منتشر کرده که در آن طی جلسات و گزارشاتی که از چند شرکت حاضر در حلقه تأمین قطعات اپل شرکت داشتند نسبت به بررسی وضعیت محصولات آینده شرکت، برآوردی کلی به عمل آمده است.

در این گزارش آمده است که بسیاری از شرکت‌هایی که اپل قطعات مورد استفاده برای ساخت بستر لمس سه بعدی آیفون را سفارش می‌داده دیگر مراوده مالی با اپل ندارند و به عبارت ساده‌تر این شرکت سفارش قطعات برای سال جدید و آیفون جدید را به آنها نداده است. البته این اولین بار نیست در این مورد گزارشی منتشر می‌شود و شش ماه پیش نیز وال استریت ژورنال در گزارشی از احتمال کنار گذاشتن لمس سه بعدی از آیفون‌های جدید خبر داده بود.

all-3d-touch-actions-youll-miss-with-iphone-xr-haptic-touch.1280x600

همانطور که گفتیم این اتفاق چندان هم دور از انتظار نبوده است و حتی اپل برای اینکه به نوعی حذف این قابلیت را شبیه‌سازی کند، آیفون XR را بدون قابلیت لمس سه بعدی و تنها با فیدبک لرزشی برای القای حس تاچ سه بعدی عرضه کرد. این راهکاری است که انتظار داریم در آیفون‌های سال جدید نیز آن را مشاهده کنیم.

Haptic Touch یا همان فیدبک لرزشی با لمس طولانی مدت صفحه نمایش در واقع ترکیبی از دو قابلیت لمس طولانی مدت و لمس سه بعدی است و می‌تواند با فشار دادن طولانی مدت نمایشگر در یک نقطه خاص، عملی که برای آن در نظر گرفته شده را شبیه‌سازی کند.

مسلماً کنار گذاشتن لمس سه بعدی علاوه بر راحتی طراحی و ساخت آیفون جدید، باعث کاهش اندک قیمت آن نیز خواهد شد و همین مورد می‌تواند به خودی خود اتفاقی مثبت باشد.

برچسب ها:
ارسال نظر