۲۵ شهریور ۱۳۹۸

آیفون های امسال از آنچه فکرش را می‌کنید گران تر خواهند بود!

آیفون های امسال از آنچه فکرش را می‌کنید گران تر خواهند بود!

حتی بسیاری از کاربرانی که عاشق و دلباخته محصولات اپل هستند اینکه برای خرید یک گوشی آیفون پرچمدار باید مبلغی بالای ۱۰۰۰ دلار پرداخت نیز چندان خوشایند نیست. اما نکته مهم این است که باید در نظر داشته باشید برای سال ۲۰۱۹ آیفون‌های اپل از این که هستند نیز گران‌تر خواهند بود و شاید بسیاری از کاربران دیگر توان خرید آنها را نداشته باشند.

بسیاری از موسسات در دنیا امور مربوط به آنالیز بازار و محصولات را انجام می‌دهند که یکی از معتبرترین و مهمترین آنها موسسه JP Morgan است. نکته‌ای که در این مطلب می‌خواهیم به آن بپردازیم این است که گزارش اخیر این موسسه پیش‌بینی کرده است که قیمت آیفون‌های جدید شرکت اپل تا ۱۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و کاربرانی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند باید گران‌ترین آیفون‌های عمر خود را بخرند.

جنگ تجاری بین دونالد ترامپ و چین باعث شده که میزان تعرفه واردی گمرکات بر محصولاتی که در چین تولید شده‌اند تا ۲۵ درصد بالا برود و همین موضوع سهامداران و مدیران اپل را وادار خواهد کرد تا آیفون‌های جدید را بسیار گران‌تر از محصولات قبلی بفروشند تا بتوان هزینه‌های وارده به محصولات خود را تعدیل کنند.

در نظر داشته باشید که آیفون در حال حاضر عملاً یک کالای چینی است و در پشت آن عبارت Assembled in China حک می‌شود. گمرک ایالات متحده هم به نام و عبارتiPhone کاری ندارد و با کشوری که سازنده آن است خود را طرف می‌داند. به همین خاطر آیفون با وجود اینکه توسط امریکایی‌ها طراحی شده و بسیاری از مراحل توسعه آن در خاک امریکا صورت گرفته، برای امریکایی‌ها یک محصول خارجی به حساب آمده و باید برای واردات آن به بازار، شرکت اپل تعرفه ۲۵ درصدی وضع شده توسط دولت ترامپ را بپردازد.

iPhone-XS-34-view-on-wood

در این حالت برای آیفون جدید هم باید تعرفه ۲۵ درصد را در نظر بگیریم که در حالت عادی و اگر فرض بر همان قیمت تمام شده ۱۰۰۰ دلار باشد، حداقل افزایش ۱۴ درصدی منجر به اتیکت خوردن این گوشی به قیمت ۱۱۴۰ دلار خواهد شد که شاید با پول آن بتوان سه گوشی دیگر پرچمدار چینی به صورت همزمان خرید!

نکته مهم دیگر در خصوص محصول اقتصادی تر اپل یعنی گروه iPhone XR است که اگر برای سال جدید نیز شاهد عرضه نسخه‌ای از آن باشیم نیز با توجه به افزایش قیمت وضع شده، عملاً باید قیمت پرچمداران سال گذشته را برای آن پرداخت.

به هر حال این وضعیت حال شرکت اپل است و مشخص نیست که در آینده به صورت دقیق چه اتفاقی خواهد افتاد. شاید مذاکرات تیم کوک و اپل با دونالد ترامپ و دولت امریکا به نتیجه برسد و بتوان این تعرفه را برای محصولاتی که در امریکا طراحی شده و توسعه یافته‌اند کمتر کرد ولی دولد ترامپ نشان داده که بر سر تصمیمات خود می‌ماند و به همین خاطر باید منتظر ماه‌های پر التهابی برای محصولات آتی امریکایی تولید شده در خارج از کشور و به خصوص آیفون‌های اپل باشیم.

برچسب ها:
ارسال نظر