ویژگی های منحصر به فرد آیفون ۱۰

0 109

سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار شرکت اپل پرچمدار جدید خود را به نام آیفون X، که در شماره‌گذاری لاتین ۱۰ خوانده می شود، به بازار عرضه کرد. استقبال از گران‌ترین گوشی هوشمند تاریخ بیش از آنچه انتظار می‌رفت بود و در عرض تنها چند دقیقه میلیون‌ها نسخه از این گوشی به فروش رفت.
به نقل از انتخاب، سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار شرکت اپل پرچمدار جدید خود را به نام آیفون X، که در شماره‌گذاری لاتین ۱۰ خوانده می شود، به بازار عرضه کرد. استقبال از گران‌ترین گوشی هوشمند تاریخ بیش از آنچه انتظار می‌رفت بود و در عرض تنها چند دقیقه میلیون‌ها نسخه از این گوشی به فروش رفت.

با اینکه به نظر می‌رسید قیمت بالای آیفون ۱۰ موجب کاهش فروش آن شود اما زیبایی و فناوری فوق العاده‌ای که در این گوشی به کار رفته موجب شد تا بر خلاف انتظارها فروش آن بیش از پیش‌بینی‌ها باشد.

 

با هم نگاهی بیندازیم به ۴ ویژگی‌ منحصر به فرد آیفون جدید:

فناوری تشخیص چهره

شاید بارزترین ویژگی آیفون ۱۰ فناوری تشخیص چهره باشد که جایگزین اثر انگشت شده است. به این ترتیب که دیگر برای باز کردن آیفون خود نیازی به اسکن اثر انگشت خود ندارد، بلکه تنها کافی است که گوشی را در مقابل صورت خود نگه دارید تا باز شود.

این فناوری علاوه بر اینکه بسیار راحتتر و کاربردی تر از اثر انگشت است، امنیت اطلاعات کاربر را هم به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. به گفته کارشناسان در حالت تشخیص چهره احتمال گمراه کردن تلفن همراه ۱ به یک میلیون است. حتی آیفون ۱۰ قادر است دوقلوها را از هم تشخیص دهد. اگرچه در بعضی از آزمایش‌ها که چهره‌های دوقلوها بسیار شبیه هم بود، گوشی گمراه شد.

بر اساس گزارش شرکت اپل، این فناوری ۳۰ هزار نقطه از سر و صورت را ثبت می‌کند. بنابراین تقریبا در هر حالتی آیفون جدید صاحبش را شناسایی می‌کند، حتی اگر عینک به صورت داشته باشد، یا ریش گذاشته باشد.

در مقابل، فناوری اثر انگشت امنیت کمتری دارد. درصد خطا در این فناوری ۱ به ۵۰ هزار است. نتیجه اینکه اطلاعات شما در گوشی جدید امن‌تر خواهند بود. اما نکته مهمتر، اعتماد بانک‌ها و موسسات مالی به فناوری تشخیص چهره است. در حال حاضر تعداد کمی از بانک‌ها هستند که حاضر شدند با سرویس «اپل پی» (Apple Pay) همکاری کنند.

در سرویس اپل پی، کاربر اطلاعات کارت بانکی خود را وارد گوشی خود کرده و سپس با تکنولوژی اثر انگشت از آن استفاده می‌کند. اما امنیت نه چندان بالای آن باعث شده تا بانک‌های معتبر از این سرویس استفاده نکنند. حال با توجه به افزایش چشمگیر امنیت آیفون انتظار می‌رود بانک‌ها علاقه بیشتری به همکاری با اپل نشان دهند.

فناوری تشخیص چهره یک ویژگی دیگر هم دارد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که «نوتیفیکیشن‌ها» مانند اس.ام.اس یا حتی ایمیل‌ها بر روی صفحه تلفن همراهتان ظاهر شوند. در این صورت احتمال دارد بعضی وقت‌ها دوست نداشته باشید اطرافیانتان از محتوای پیام یا ارسال کننده آن آگاه شوند. در فناوری جدید نوتیفیکیشن‌ها بر روی صفحه آیفون ۱۰ ظاهر می‌شوند اما تا زمانی که گوشی را در مقابل صورت خود نگیرید و هویت شما برای آیفون احراز نشود جزییات آن‌ نشان داده نخواهد شد.

 

بنابراین اگر آیفون ۱۰ دارید، با خیال راحت آن‌را بر روی میز محل کارتان قرار دهید و مطمئن باشید که رئیستان نمی‌تواند از محتوای نوتیفیکیشن‌های شما سر در بیاورد!

از ویژگی‌های جدی که بگذریم، فناوری جدید جنبه تفریحی هم دارد. شرکت اپل «انیموجی»‌های جدید به شکل صورت حیوانات و موجودات خیالی هم به آیفون اضافه کرده است. به این صورت که گوشی تلفن را در مقابل صورت خود می‌گیرد، یک انیموجی (ANIMOJI) انتخاب کرده و سپس شروع به حرف زدن و حرکت سر می‌کنید. آیفون حرکت لب، دهن و صورت شما را بر روی چهره انیموجی بازسازی می‌کند، چیزی شبیه انیمیشن‌. به این صورت می‌توانید به راحتی از چهره خود انیمیشن تهیه کنید و سربه سر دوستانتان بگذارید!

 

پایان عمر دکمه فیزیکی

با فناوری جدید، آیفون دیگر نیازی به دکمه هوم مشهور خود ندارد. این دکمه از ۱۰ سال پیش، هنگامی که نخستین آیفون به بازار آمد امضای این محصول انقلابی بود، اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی شرکت اپل تصمیم به حذف آن گرفته است. واقعیت هم این است که وجود یک دکمه فیزیکی در گوشی پیشرفته‌ای مانند آیفون ۱۰ که از فناوری تشخیص چهره بهره می‌برد موضوعیت ندارد.

دکمه هوم در طول سال‌ها دچار دگرگونی شده است. در نخستین نسل‌های آیفون از این دکمه برای بازگشت به صفحه اصلی یا دسترسی به برخی امکانات استفاده میشد. از آیفون ۶ به این سو دکمه هوم به سنسور اثر انگشت تبدیل شد و حال با توجه به اینکه این فناوری جای خود را به سرویس تشخیص چهره داده وجود آن نیز لزومی ندارد.

صفحه نمایش True Tone

این قابلیت البته تنها منحصر به آیفون ۱۰ نیست بلکه قبلا هم در آیپد از آن استفاده میشد اما این برای

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ