همه چیز درباره ی طرح رجیستری گوشی های هوشمند

0 157

طرح رجیستری گوشی های هوشمند از تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۶ استارت خورد…

و هدفش جلوگیری از قاچاق گوشی های هوشمند بود…

و لازم به ذکره که اگه گوشیتونو قبل این تاریخ یعنی ۲۸ مهر ۱۳۹۶ خریده باشید شامل این طرح نمیشه و جای هیچ نگرانی نیست…

و مطمئنا اکثرا راجبش شنیدید، پس زیاد وارد جزئیات نمیشیم و چیزایی که لازمه در این رابطه ازش اطلاع داشته باشید رو میگیم!

اگه قصد دارید گوشی رو آکبند و نو بخرید در قدم اول باید از اصالت گوشی مطمئن شید…

چرا طرح رجیستری باید انجام شود؟ مگر قبل از اجرای آن مشکلی داشتیم؟!

شاید مشکلات پیرامون بازار موبایل تا قبل از اجرای طرح رجیستری برای قشر بیشتر جامعه یعنی مصرف‌کننده‌ها آنچنان ملموس نبود. ولی احتمالا برای همین دسته از مردم جالب است که بدانند سالیانه حدود ۱۰ میلیون دستگاه موبایل به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شود که این قاچاق، بی قانونی را در رویه بازار موبایل تثبیت کرده. همچنین با نگاهی به مباحث مالی در این قاچاق به رقم هنگفت ۲ هزار میلیارد تومان می‌رسیم که معادل بودجه چندین وزارتخانه کشور است. طرح رجیستری قرار است بهاین اوضاع نابسامان و قاچاق میلیاردی صنعت موبایل در کشور سر و سامان دهد که به گفته کارشناسان شاید در بدو شروع ضرر‌هایی محتمل برخی فروشندگان شود ولی برای نجات از این حجم قاچاق و بازوان قدرتمند ولی زیرزمینی این حوزه، انجام این کار مثل سایر کشورها ضروری است.

نکته مهم دیگر در باب مسئله سلامت می‌گنجد، با اجرای طرح رجیستری تست‌های SAR بر روی تمامی موبایل‌های وارداتی انجام می‌شود تا از نظر تششعات مشکلی برای کاربران به همراه نداشته باشند. موضوعی که در دنیا بسیار به آن اهمیت داده می‌شود ولی در ایران با وجود مدل‌های به اصطلاح «های‌کپی» یا همان «طرح چینی» که به وفور در دست مردم دیده می‌شود اصلا رعایت نمی‌شود. با وجود انجام چنین تست‌هایی قاعدتا این مدل‌های کپی بی‌کیفیت هم از بازار جمع‌آوری خواهند شد. البته مدل‌های قبلی که در دست مردم وجود دارد فعلا تا اطلاع ثانوی کما فی‌السابق کار می‌کنند.

آیا رجیستری در سایر کشورها هم اجرا می‌شود؟

یکی از مسائلی که در خلق و خوی ما ایرانیان وجود دارد مقاومت در برابر نپذیرفتن یک موضوع جدید است. در این میان مثال زدن همان اتفاق در کشورهای خارجی گاهی باعث می‌شود که پذیرفتن آن امر برای ما راحت‌تر صورت بگیرد. طرح رجیستری برای جلوگیری از رشد قاچاق در بسیاری از کشورها مثل هند، آلمان، ترکیه، کره جنوبی، آمریکا و عمان و… به صورت‌های مختلف و چندین سال پیش اجرا شده است.

در طرح رجیستری قرار است دقیقا چه اتفاقی بیفتد؟

با اجرای این طرح اپراتورها و سرویس‌های مخابراتی فقط به موبایل‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شدند سرویس و خدمات می‌دهند. یعنی کد موبایل‌ها (IMEI) از این به بعد در سامانه‌ای واقع در گمرک به نام «همتا» ثبت می‌شوند تا اگر موبایلی بدون ثبت شدن وارد کشور شد صرفا روشن شود و حکم اسباب بازی داشته باشد چرا که خدمات موبایلی و یا اینترنتی به آن داده نمی‌شود.

این مسئله باعث می‌شود که اولا جنس اصل و به اصطلاح عامیانه اورجینال وارد کشور شود و هم اینکه موبایلی بدون گارانتی و خدمات پس‌از فروش در کشور وجود نداشته باشد که در نتیجه باعث بهبود فعالیت این شرکت‌ها می‌شود.

طرح رجیستری باعث گران شدن موبایل خواهد شد؟

بلی. بی‌شک اجرای طرح رجیستری با خود مقداری افزایش به همراه خواهد داشت چرا که دیگر هیچ دستگاهی نمی‌تواند به صورت قاچاقی از مرزهای کشور وارد ایران شود و همه دستگاه‌های موجود در کشور مشمول پرداخت گمرک خواهند شد.

سود فروش موبایل رقم بالایی نیست و فروشندگان به اجبار باید قیمت را کمی بالا ببرند تا بتوانند ضررهای خود را جبران کنند. این نوسان قیمت البته بر طبق نظریه کارشناسان به مرور و بعد از گذشت چند وقت از اجرایی شدن این طرح به یک خط ثابت خواهد رسید و در نهایت با اندکی صبر به نتایج خوبی خواهد رسید.

موبایل‌های مسافرتی چه خواهند شد؟

جریان موبایل‌های مسافرتی و یا دستگاه‌هایی که فرد برای شخص خود یا یک نفر دیگر هدیه می‌آورد تنها در جزییات مقداری تفاوت دارد. در وهله اول باید بدانید ورود هیچ نوع مدلی از دستگاه‌های موبایل به کشور برخلاف برخی شایعات غیرقانونی نیست و شما هر مدلی را که بخواهید می‌توانید وارد کشور کنید، اما توجه داشته باشید که بنا به دستور گمرک هر شخص مسافر صرفا یک دستگاه موبایل می‌تواند با خود به داخل کشور بیاورد. ورود موبایل مسافرتی به کشور به دو حالت ختم خواهد شد:

اگر شخص مسافر باشد و قصد اقامت کمتر از سی روز را در کشور داشته باشد، نیازی به ثبت موبایل و پرداخت عوارض گمرکی نخواهد داشت چرا که خدمات موبایلی و مخابراتی در این بازده زمانی سی روزه (که به «دوران خاکستری» توسط وزارتخانه نامگذاری شده) به آن تعلق خواهد گرفت.

اما اگر موبایل مذکور هدیه باشد و یا مسافر بیشتر از سی روز قصد اقامت داشته باشد باید عوارض گمرکی آن در همان لحظه بدو ورود به کشور پرداخت شود. (دقت داشته باشید این موضوع نباید به بعد موکول بشود و همان اول کار باید حل و فصل شود.) مقدار گمرک این عوارض هم البته بنا به گفته روابط عمومی گمرک در حال حاضر کمتر از واردات شرکت‌ها بوده و به ۱۶ درصد به جای ۲۶ درصد می‌رسد. نرخ ارز استفاده شده در آن هم مثل قبل توسط بانک مرکزی هر هفته به گمرک اعلام می‌شود.

در نهایت رگولاتوری اعلام کرده که مشترکین و مردم در صورت هرگونه بروز مشکل در فرایند خرید موبایل جدید و رجیستر شدن آن می‌توانند از طریق سامانه ۱۲۴ مربوط به سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته یا از طریق پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat۱۳۵.ir اقدام کنند.

هزینه گمرک واردات موبایل چقدر خواهد بود و نرخ ارز چگونه تعیین خواهد شد؟

۲۶ درصد هزینه افزون بر قیمت موبایل در واردات این دستگاه اخذ می شود. این هزینه ها عبارتند از ۹ درصد مالیات برارزش افزوده، ۵ درصد عوارض ورودی گمرک، ۴ مالیات بر درآمد علی الحساب، ۳ درصد سود بازرگانی، ۱ درصد هزینه اهدایی به هلال احمر، ۲ درصد هزینه حمل از کشور امارات و ۲ درصد هزینه‌های متفرقه.

همچنین بهتر است بدانید بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی کالایی (HS) و جداول پیوست کتاب مقررات صادرات و واردات کشورمان تعرفه گمرکی ترخیص موبایل در ردیف تعرفه‌ای موسوم به ۸۵۱۷۱۲۱۰ قرار دارد. درضمن نرخ ارز برای محاسبه ورودی انواع همراه بر مبنای نرخی است که بانک مرکزی هر هفته به گمرک اعلام می‌کند.

روش های استعلام اصالت گوشی های هوشمند

گوشی رو قبل از اتمام فرایند خرید روشن کنید و ابتدا با شماره گیری #۰۶#* کد IMEI گوشی رو شناسایی کنید. سپس از روش های زیر میتونید از اصالت گوشی هوشمند خود مطمئن شید…

#06#*

  • یک پیامک حاوی کد IMEI گوشی را به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید

استعلام اصالت از طریق sms

  • دریافت استعلام اصالت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷*

استعلام اصالت از طریق کد دستوری

  • دریافت استعلام اصالت گوشی از طریق سایت سامانه همتا

 

بعد از مطمئن شدن از اصالت گوشی نوبت به فعالسازی و همگام سازی گوشی با سیم کارت مورد استفادتون هست…

توجه داشته باشید هنگام خرید یک گوشی آکبند فروشنده حتما باید کد فعالسازی رو در اختیارتون بذاره تا بتونید گوشی رو باهاش فعال کنید، در غیر اینصورت بعد از یک ماه گوشی آنتن دهی خودشو از دست میده و عملا غیر قابل استفاده میشه…

پس از دریافت کد فعالسازی از فروشنده میتونید با یکی از روش های زیر گوشی رو فعالسازی کنید…

روش های فعالسازی گوشی های هوشمند

  • از طریق سایت سامانه همتا

  • از طریق کد دستوری #۷۷۷۷*

مرحله ۱

مرحله ۲

مرحله ۳

مرحله ۴

مرحله ۵

مرحله ۶

مرحله ۷

اما اگه بخواید گوشیو دست دوم بخرید باید چیکار کنید؟

کسی که گوشی رو به شما میفروشه باید با طی مراحل انتقال مالکیت کد فعالسازی رو در اختیارتون بذاره و شما با همون کد فعالسازی مراحل بالا رو طی کنید و گوشیو به اسم خودتون ثبت کنید…

اما اگه خودتون بخواید گوشیو بفروشید چی؟

باید جهت انتقال مالکیت مراحل زیر رو طی کنید…

روش های انتقال مالکیت

  • انتفال مالکیت گوشی های رجیستر شده از طریق سایت سامانه همتا

ابتدا باید در سامانه همتا ثبت نام به عمل آورید و سپس ادامه مراحل…

انتقال مالکیت

  • انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD

در این قسمت باید شماره موبایل فردی که قصد فروش گوشی به او را دارید را وارد کنید

در این مرحله کد فعالسازی به شماره شخصی که فصد خرید موبایل از شما را دارد ارسال می شود و شخص می تواند از آن برای ثبت گوشی به اسم خود استفاده کند

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ